mega888 „A TO POLSKA WŁAŚNIE...”

„A TO POLSKA WŁAŚNIE...”

2018 11 15 bis 1

15 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Włocławku odbył się V Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „A to Polska właśnie...”.
W bieżącym roku honorowy patronat nad konkursem objęli: Jego Ekscelencja ks. bp dr Wiesław Alojzy Mering, dr Joanna Borowiak – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dr Marek Wojtkowski - Prezydent Miasta Włocławek, Fundacja Niepodległości, Towarzystwo Patriotyczne – Fundacja Jana Pietrzaka i Wydawnictwo Biały Kruk. List do uczestników, organizatorów oraz zaproszonych gości skierował Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński.

Tak, jak w latach ubiegłych, głównymi założeniami konkursu było propagowanie piękna polskiej poezji i mowy ojczystej, rozwijanie oraz kształtowanie postaw patriotycznych, a także zdrowa rywalizacja i integracja międzyszkolno – uczniowska.
Uczestnicy konkursu mieli do zaprezentowania dwa teksty: obowiązkowy – Jonasz Kofta „W moim domu” oraz tekst dowolny odnoszący się do tematyki konkursu.
W piątej edycji konkursu wzięło udział aż 11 placówek: 10 z terenu Włocławka oraz Szkoła Podstawowa z Kowala. Łącznie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowało 24 uczniów z klas szóstych, siódmych oraz ósmych.
Konkurs rozpoczął się od występu dwóch uczennic klas szóstych, które zaśpiewały: „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Poziom piątej edycji konkursu był naprawdę bardzo wysoki, dlatego też jury postanowiło uhonorować aż sześciu uczestników:
I miejsce – Maja Michalak – Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku
II miejsce – Kinga Szatkowska – Szkoła Podstawowa nr 20 we Włocławku
III Miejsce – Jakub Kisielewski – Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku
oraz trzy wyróżnienia:
I Wyróżnienie – Małgorzata Ratajczyk – Szkoła Podstawowa nr 12 we Włocławku
II Wyróżnienie – Kacper Kowalski - Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku
III Wyróżnienie – Miłosz Dąbek - Szkoła Podstawowa nr 2 we Włocławku
W tym roku nagrody, które otrzymali laureaci zostały ufundowane m.in. przez Fundację Niepodległości. Były to płyt z muzyką o treściach patriotycznych: „Kto Ty Jesteś”, „Panny Wyklęte”, „Panny Wyklęte/Wygnane” vol. 1, „Panny Wyklęte/Wygnane” vol. 2

tekst: Grzegorz Gołębiewski, Włocławek; Jan Fedirko Lublin                                                                                                        zdjęcia Grzegorz Gołębiewski, Włocławek; 21 XI 2018

2018 11 15 bis 2

2018 11 15 bis 3