mega888 78. rocznica IV rozbioru Polski.

78. rocznica IV rozbioru Polski.

Układy ze słabszymi nic nie znaczą, trafiają do kosza gdy dogadują się miedzy sobą silniejsze kraje.

Wrzesień 1939 roku trwa walka z przeważającymi – i liczebnie i technologicznie - wojskami niemieckimi. Agresorzy odznaczają się – zwłaszcza lotnictwo – okrucieństwem i bezprzykładnym atakowaniem z premedytacją bezbronnej ludności cywilnej. Napadnięta Polska krwawi. Nikt nie ma wątpliwości mamy do czynienia – nie tylko pod względem taktycznym i strategicznym – z nowym rodzajem wojny globalnej.

Miejscami rwie się – nowa metoda walki zagonów pancernych - ale jest realna do utrzymania linia obrony na skróconym froncie linii Narew – Wisła – San (notabene początkowo planowana linie rozbioru II RP). Tym bardziej, że w zasadzie nigdzie nie udaje się wziąć w kleszcze okrążenia większych jednostek WP, które wycofują się ku centrum kraju (na czele z najsilniejszą Armią Poznań).
Do wspomnianej wyżej nauki historii należy dodać jeszcze i tą - wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego na łożu śmierci słowa „wy tej Polski nie utrzymacie”.*
Każdy jak może unika walki na dwa fronty. Stąd Rosja sowiecka, która w myśl ustaleń z niemieckimi narodowymi socjalistami mająca uderzyć na II RP do dwóch tygodni od ich ataku wyczekuje. Moskale uderzyli natychmiast gdy tylko mogą tj. dzień po wejściu w życie układu rozejmowego z Japonią, z której Armią Kwantuńską prowadzą od czterech miesięcy walki w chińskiej Mandżurii oraz Mongolii.**
Pakt o nieagresji z ZSRS (zresztą tak jak i z III Rzeszą) okazał się niczym wobec perspektyw jakie dawał agresorom (okupantom) – pakt Ribbentrop – Mołotow. Nasz los, ale nie tylko - również wielu krajów/narodów w Europie Środkowej (m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Besarabii, w zasadzie tylko Finlandia zdołała się obronić) - został przypieczętowany już 23 sierpnia 1939 roku wraz z momentem podpisania tego paktu. Jego istotę oraz efekty bardzo dosadnie i celnie określili publicyści „Gościa Niedzielnego”: 280 słów, które kosztowało życie co najmniej 50 milionów ludzi! ***
Wracając jednak do II RP 17 września 1939 r. na żołnierzy KOP i nielicznych osłonowych jednostek WP pozostawionych na wschodzie dosłownie wlewa się gigantyczna masa wojsk sowieckich uniemożliwiając praktycznie jakąkolwiek dalszą skuteczną walkę. Pomimo to mamy przykłady heroicznych – tym bardziej, że od początku skazanych na niepowodzenie - walk z bolszewickim agresorem w rejonie umocnionym Sarny (m.in. Tynne), kilkudniową obronę Grodna (z walnym udziałem harcerzy), czy bitwę (a w zasadzie następujące po sobie bitwy gen. Kleeberga i gen. Orlik-Ruckemanna) pod Szackiem. Żołnierze Polscy wycofujący się w kierunku centrum kraju – Warszawy – atakowani byli często zza węgła przez zrewoltowaną ludność rusińską i poleszuków, jednak z przewagą elementu pochodzenia żydowskiego.. Zwłaszcza marynarze Flotylli Pińskiej (po zatopieniu okrętów) musieli bagnetami torować sobie drogę na zachód i niejednokrotnie niszczyć czerwone bramy powitalne wystawiane w oczekiwaniu na przybycie bolszewików. Podkreślić jednak należy, że wielu młodych Ukraińców walczyło wówczas w szeregach WP z Niemcami praktycznie w szeregach każdej polskiej armii. Liczne są również przykłady równoczesnych walk z obu agresorami np. na Lubelszczyźnie. Wzięcie w podwójne kleszcze zmuszało polskich żołnierzy do kapitulacji. Tak stało się chociażby w przypadku obrony Lwowa, bitwy pod Wytycznem (30 IX – 1 X 1939 r.), czy ostatniej bitwy Września pod Kockiem (2-5 X 1939 r).
Symbolicznym aktem dopełnieniem podziału Polski stała się wspólna niemiecko – radziecka defilada wojskowa w Brześciu. Po raz kolejny nasza Ojczyzna osamotniona i zdradzona przez sojuszników została rozdarta pomiędzy agresywnych, imperialnych sąsiadów.
Rocznica dnia w którym dokonuje się IV rozbiór skłania do namysłu również nad tym właśnie określeniem. Określeniem, którego używanie przez kolejne pół wieku było zakazane, a i dziś jakoś niezbyt może znaleźć miejsce w naszej historiografii. Niestety. Dziwne, tym bardziej, że dokładnie opisuje, oddaje istotę rzeczy. Szkoda i żal zwłaszcza gdy wspomni się nie tylko dziadków i rodziców, ale i wcale znowu nie tak nielicznych nauczycieli historii czy polonistów, którzy w latach PRL przemycali tą (z całą prawdą o sowietach) wiedzę. Ryzykowali wcale nie tak mało (dziś by można rzec, że nie tylko ciepłą wodę z kranu – i nie tylko dlatego, że w Polsce komunistycznej wcale nie była taka powszechna) dając nadzieję kolejnym młodym pokoleniom Polaków na prawdę. Choć bolesną, ale jakże cenną w owych czasach – ratującą od zakłamania.
Jan Fedirko

* Po latach krwawych, wręcz heroicznych walki o niepodległości Polski po latach rozbiorów – wykuwania jej granic właśnie na wielu frontach oczywiste dla Naczelnika Państwa było to, że byt odrodzonej Ojczyzny możliwy jest niezależnie od naszych starań tylko w sytuacji dopóki Rosjanie (tym razem pod postacią CCCP) nie porozumieją się z Niemcami (w tym wypadku III Rzesza) ponad naszymi głowami. Tego uczy praktycznie cała nasza historia i warto o tym pamiętać również dzisiaj!

** Zapominamy w Europie o tamtejszym teatrze działań wojennych, który np. dla Amerykanów (Pacyfik – Azja) był głównym. Kto dziś i w Polsce pamięta, że II wojna światowa zakończyła się… 2 IX 1945 r.

*** W dniu tym - 23 sierpnia - obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, Niestety pomimo swej nazwy „europejski” dzień ten jest – i to coraz słabiej – pamiętany. W zasadzie tylko w ww. krajach, które w pierwszej kolejności dotknęły bezpośrednio tragiczne skutki paktu berlińsko – kremlowskiego.