mega888 VI Rajd mjr. cc H. Dekutowskiego ps. „Zapora” 21-22.04.2018

VI Rajd mjr. cc H. Dekutowskiego ps. „Zapora” 21-22.04.2018

2018 04 22 3456 bis

2018 04 22 3438 bisW minioną sobotę i niedzielę odbła się VI już edycja Rajdu „Zapory”.
Rano 21 kwietnia z Rynku w Bełżycach rozpoczął się przemarsz blisko dwudziestokilometrową trasą. W tym roku trasa przebiegała przez wieś Czółna (gdzie w lipcu 1944 „Zaporczycy” zetknęli się po raz pierwszy z Armią Czerwoną i nieomalże cudem uniknęli rozbrojenia i internowania), Niedrzwicę Dużą, gdzie dowódcą placówki podlegającej „Zaporze” był por. Szczepan Żelazny ps. „Żaba”, do Niedrzwicy Kościelnej. Jak zawsze po drodze w ramach edukacji odbywały się konkursy wiedzy historycznej. Dzień ten zakończył się piknikiem wojskowo-historyczny w Niedrzwicy Dużej, w którym wzięła udział m.in. Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Pojazdy wojskowe z II Korpusu Polskiego gen. Andersa jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników i miejscowej ludności, a zwłaszcza dzieci.

Foto relacja autorstwa Cezarego Pomykało na tej stronie w „Galerii” – zakładka „Multimedie” http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria - VI Rajd Zapory 21-22 IV 2018

Wspólne ognisko rekonstruktorów sprzyjało integracji.
Drugiego dnia (22 kwietnia) uroczystości objęły Mszę Świętą w intencji majora cc Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w kościele parafialnym w Bełżycach. Następnie w Miejskim Domu Kultury odbył się koncert Łukasza Jemioły - który przerodził się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - oraz zespołu Cordial, a także obejrzeć inscenizację historyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież. Całość urozmaiciły cieszące się dużym zainteresowaniem stoiska promocyjne komandosów z JWK Lubliniec oraz 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Głównym organizatorem Rajdu „Zapory” obok Urzędu Miasta Bełżyc jest GH Zgrupowanie „Radosław”, zaś spirytus movens Rafał Dobrowolski Komendant Rajdu. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Fundacji Niepodległości, IPN Lublin, oraz – w tym roku po raz pierwszy – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zapraszamy za rok! Już dziś deklarujemy nagrodę specjalną od Fundacji Niepodległości za zaanimowanie wspólnego odśpiewania „Marszu Zaporczyków”.

2018 04 22 3441 bis 2018 04 22 3454 bis2018 04 22 3434 bis2018 04 22 3452 bis

J.F. Fundacja Niepodległości IV 2018

Maszerują cicho niby cienie
Poprzez lasy, góry i pola.
Niejednemu wyrwie się westchnienie,
Idą naprzód, taka ich dola.
(…)
Pomylił się Stalin, pomylił się kat,
A z nim ta zdziczała hołota.
Za Katyń, za Zamek, za Sybir, za krew,
Zapłaci „Zapory” piechota.