mega888 Kolejny pochówek pomordowanych w Melnikach

Kolejny pochówek pomordowanych w Melnikach

„Śpij kolego, bo na wojnie
Tylko w grobie jest spokojnie”

Tymi słowy polskiej pieśni patriotycznej biskup Łucki Witalij Skomarowski żegnał siedmiu żołnierzy WP (w większości z KOP) oraz polskiego policjanta złożonych do mogiły na kwaterze polskiej cmentarza w Melnikach (powiat szacki, woj. wołyńskie). Są to ofiary wojny – w większości związani z bitwą pod Szackiem z końca września 1939 r., stoczonej z wojskami rosji bolszewickiej.
Jednak i dzisiaj na ukraińskiej ziemi trwa wojna – zmagania z moskalskim agresorem. Tym bardziej wymowne było wołanie ks. Biskupa:

Co ci zabicie mówią nam dziś? Chcą przekazać, że są wartości za które warto oddać życie. Takimi wartościami są Ojczyzna i jej wolność!

Pochowani tym razem z czcią i godnością oraz w modlitwie nasi rodacy zostali wyekshumowani w ramach międzynarodowej polsko – ukraińskiej ekspedycji archeologicznej pod auspicajni ROPWiM. Walny udział w niej wzięli latem jako wolontariusze funkcjonariusze Straży Granicznej z Nadbużańskiego oraz Śląsko-Małopolskiego Oddziałów SG. Pracami polskiej strony kierowała dr D. Siemińska z toruńskiej Fundacji Generał E. Zawackiej, zaś ukraińscy archeolodzy to pracownicy „Wołyńskich Starożytności” pod kierownictwem Aleksija Złatogorskiego. Fundacja Niepodległości poza uczestnictwem w ekspedycji przekazała części szczątek do Zakładu Medycyny Sądowej UMK w Bydgoszczy, z których udało się już wyodrębnić DNA ofiar.

W uroczystość wzięły udział m.in. poczty sztandarowe Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty oraz Policji.

Obecny był nowy Komendant NOSG płk Waldemar Skarbek oraz z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji z Lublina, a także dr Andrzej Kunert (sekretarz ROPWiM) i Pani Beata Brzywczy (Konsul Generalny RP w Łucku),

Ze strony ukraińskiej honory gospodarza czynił Starosta Szacki Oleksandr Kusko, zaś Siły Zbrojne Ukrainy reprezentowali żołnierze miejscowych wojsk pogranicznych, którzy m.in. oddali salwę honorową poległym.

Przy tej okazji dzięki staraniom Fundacji przy wsparciu dyrektora „Wołyńskich Starożytności” A. Złatogorskiego oraz współpracy ze strony ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci przewiezione zostały do Polski próbki pobrane ze szczątek kolejnych 16 polskich żołnierzy wydobytych ze zbiorowej mogiły w Gajkach Sytnieńskich (wszyscy są ofiarami walk sowietami z września 1939 r).

Poddane zostaną one w Bydgoszczy badaniom DNA. W ten sposób zaczęliśmy praktycznie tworzyć „Bazę Profili Genetycznych Polaków Pomordowanych na Kresach”. Powrócili do Polski, abyśmy przywrócili im tożsamość.

Relacje z uroczystości można znaleźć m.in. na http://www.naszdziennik.pl/polska-kresy/102531,godny-pochowek-obroncow-kresow.html, zaś zdjęcia w „Galerii” http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/1015-melniki-pochowek-obroncow-kresow-galeria

Całościowa informacja o tych pracach zostanie zamieszczona w „Kwarcie”.

„Śpij kolego w ciemnym grobie,
Niech się Polska przyśni tobie”.

Zobacz Galerię

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości; Ukraina, 09.10.2014 r.