mega888 Konkurs na temat stanu wojennego - relacja z wręczenia nagród

Konkurs na temat stanu wojennego - relacja z wręczenia nagród

Przedstawiamy spóźnioną ale ciekawą relację z zakończenia konkursu o stanie wojennym. Organizatorem byli Stdenci dla Rzeczpospolitej a Fundacja Niepodległości ufundowała nagrody dla laureatów:

12 grudnia 2014 roku w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II odbyło się wręczenie nagród przyznanych w Ogólnopolskim konkursie na pracę pisemną i/lub grafikę komputerową poświęconą tematyce staniu wojennego. W Konkursie udział wzięło 35 prac zgłoszonych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z obszaru całej Polski.

Temat główny Konkursu brzmiał: „Stan wojenny a inne represje reżimów komunistycznych”. W jury konkursowym zasiedli: dr Mirosław Szumiło, Maciej Świrski oraz reprezentanci Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej: Paweł Kurtyka oraz Paweł Leszczyński. Nagrody ufundowane przez: Fundację Niepodległości oraz Instytut Pamięci Narodowej laureatom konkursu wręczył dr Maciej Korkuć – naczelnik krakowskiego Biura Edukacji IPN.

Wręczenie nagród połączone zostało z debatą, która zgromadziła około 150 osób, poświęconą dwóm postaciom, istotnym w ocenie sporu, dotyczącego suwerenności Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ale również III Rzeczypospolitej: gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. Zgodnie z decyzją organizatorów w debacie wzięli udział historycy, naukowo zajmujący się tematyką spotkania: dr hab. Sławomir Cenckiewicz- autor biografii Ryszarda Kuklińskiego- „Atomowy Szpieg”, dr Lech Kowalski- autor biografii Wojciecha Jaruzelskiego „Jaruzelski. Generał bez skazy” oraz dr Maciej Korkuć.

Tytuł spotkania „O bohaterstwie i zdradzie” narodził się w wyniku częstych sporów publicystyczno-politycznych, w których- często bez historycznych argumentów- obie strony mocno kontrastowały obie postaci, dzieląc „zerojedynkowo” na bohatera albo zdrajcę. Spotkanie rozpoczęło od analizy motywacji i ideałów, które towarzyszyły obu postaciom przy najważniejszych decyzjach służbowych. Następnie prelegenci porównywali istotne kwestie w biografii obu oficerów przede wszystkim ich postawy
w kwestii pojęcia suwerenności państwa, a także odbiory tych postaci po 25 latach „wolności”.

Spotkanie przyciągnęło liczne grono młodych ludzi, którzy po spotkaniu
z zainteresowaniem dopytywali prelegentów o różne aspekty biografii gen.Jaruzelskiego i płk. Kuklińskiego. Do wzięcia udziału w dyskusji zachęcały media lokalne jak i ogólnopolskie min. „Telewizja Republika”, Tygodnik „Do Rzeczy”, „Polonia Christiana”,
a TVP Kraków przeprowadziło krótką relację z debaty