mega888 Gryficzanie również pobiegli „Tropem Wilczym”! (+zdjęcia)

Gryficzanie również pobiegli „Tropem Wilczym”! (+zdjęcia)

W minioną niedzielę trwał Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic i wsparciu Fundacji Niepodległości, w Gryficach tegoroczne obchody trwały trzy dni- a jednym z ich elementów był projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

W niedzielny poranek, tuż po uroczystej Mszy świętej odprawionej w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. WNMP w Gryficach, pierwsi zawodnicy pomimo panującego na zewnątrz zimna pojawiali się w biurze zawodów. Bieg odbył się na dystansie wynoszącym dokładnie 1963 m.

Jest to bieg na dystansie symbolicznym, gdyż to właśnie w 1963 r. został zamordowany Józef „Lalek” Franczak, ostatni Żołnierzy Wyklęty. Cieszymy się z tego, że wspólnie z nami zdecydowało się pobiec 139 osób. I to nie tylko z Gryfic, lecz również z Trzebiatowa, Łobza, Nowogardu, Międzywodzia, Niechorza, Konarzewa, Golczewa, Płotów, Wysokiej Kamieńskiej, a nawet ze Słupska, Świnoujścia, Polic i Gdańska. To świadczy o tym, że poruszana przez nas tematyka biegu nie jest Polakom obca. Organizator centralny projektu (Fundacja Wolność i Demokracja) przekazała nam 90 pakietów (składających się m.in. z koszulki i medalu), a jednak więcej osób zdecydowało się z nami pobiec. Tu nie liczy się to, czy ktoś ten dystans przejdzie, czy przebiegnie. Liczy się przede wszystkim symbolika.- wyjaśniał nam Paweł Kamiński, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic i koordynator biegu. - Najważniejsze jest to, by wszyscy uczestnicy naszych obchodów wiedzieli w jakim celu biegną. A przekrój wiekowy jest najróżnorodniejszy- najmłodszy zawodnik urodził się w 2008 roku (Filip Dzimiński) , a najstarszy w 1933 (pan Edward Nowak). Dlatego też mamy nadzieję, że w kolejnym roku uda nam się zorganizować następną edycję tych obchodów, a mieszkańcy jeszcze chętniej włączą się w jej współorganizowanie. Wielkie podziękowanie należą się również dla Grupy Rekonstrukcji Historycznej NAŁĘCZ z Trzebiatowa, która dba o to, by nasze obchody miało należytą oprawę historyczną i świetnie im się to udaje. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwa natomiast Zespół Lekarzy Rodzinnych WYSOCZAŃSCY z Gryfic.

Trzy pierwsze miejsca przypadły odpowiednio: Marcinowi Nożownikowi z Gryfic, Bartkowi Musiał z Wysokiej Kamieńskiej oraz Jakubowi Rosickiemu z Trzebiatowa. Tym razem mieliśmy dwie najliczniejsze rodziny biorące udział w biegu- państwo Grządziel oraz państwo Kartosz. Wszyscy oni zostali nagrodzeni dodatkowymi nagrodami przekazanymi organizatorom przez Fundację Niepodległości. Po uroczystym wręczaniu medalów, nastąpiła ostatnia część obchodów. Tym razem gryficka Muzeum Galeria BRAMA przeobraziła się w posterunek milicji, pobliska sceneria odgrywała idealnie czasy powojenne i stała się właściwym tłem dla zdobywania przez żołnierzy podziemia zapasów amunicji oraz odbijania swoich żołnierzy.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...