mega888 XVI Herbertiada

XVI Herbertiada

Po raz szesnasty w Kołobrzegu odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta. W gościnnych wnętrzach Regionalnego Centrum Kultury imienia, a jakże, Zbigniewa Herberta przez trzy dni gościli młodzi recytatorzy uczestnicząc w warsztatach i konkursie. Jego wyniki zaprezentowano na uroczystej gali, która odbyła się w sobotę 19 września. Gościem gali był między innymi wiceprezes Fundacji Niepodległości Przemysław Jaśkiewicz.

Katarzyna Pechman pomysłodawczyni i od początku organizatorka „Herbertiady” odczytała listy od: rodziny poety , który napisał siostrzeniec Rafał Żebrowski, od Pierwszej Damy p. Agaty Kornhauser – Dudy i od Minister Kultury i Dzidzictwa Narodowego p. prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Grand Prix zdobył Michał Andrysiak recytując wiersz „Książki” Jury któremu przewodniczyła aktorka lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy Jolanta Deszcz – Pudzianowska przyznała nagrody Julii Pinkowskiej i Klarze Czaplewskiej oraz wyróżnienia Lindzie Wojtera I Nicoli Lazarów

Część artystyczna gali to prawdziwa uczta duchowa. Spektakl aktorów Teatru Polskiego „Zbigniew Herbert. Korespondencja rodzinna” oparty na fragmentach listów rodziców Poety do niego. „Listy uchylają również zamknięte dotąd drzwi domu rodzinnego poety, pozwalają poznać jego nastrój, relacje z najbliższymi, zwłaszcza z ojcem”. Chyba każdy widz westchnął sobie po cichu „Ech, kto dzisiaj pisze do swoich bliskich takie listy?”

Drugi spektakl, oratorium zatytułowane „Herbertorium” to jakże ożywczy powiew świeżości. Kilkanaście wierszy Zbigniewa Herberta zaśpiewanych i wyrecytowanych przez młodych wykonawców z Siedlec (Teatr „ES” i chór miasta Siedlce) z młodzieńczą brawurą, bez respektu dla dotychczasowych interpretatorów ale z szacunkiem dla tekstu i Poety. Wspaniały spektakl nagrodzony owacją na stojąco. Być może już n iedługo będziemy mieli okazję zobaczyć go w Lublinie. Warto.

Za rok, mamy nadzieję, spotkać się na kolejnej „Herbertiadzie”

Foto Herbertiada, Przemysław Jaśkiewicz