mega888 "Mieli być na zawsze zapomniani". Pochówek Niezłomnych/Wyklętych na „Łączce” + zdjęcia

Pochmurne, wręcz ponure niebo z początku, z czasem zaczyna złocic sie słońcem. Atmosfera podniosła, w powietrzu wyczuwa się ten powiew ducha, który czyni nas dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami. Niedzielnych uroczystości w Warszawie pomimo przenikliwego chłodu koło Grobu Nieznanego Żołnierza zebrały dość sporą grupe uczestników. Niestety nie ma tłumów nie dopisali mieszkańcy stolicy sytuację ratują delegacje rodaków z całej Polski - różnego rodzaju organizacji patriotycznych. Honorowe miejsce zajęli oczywiście członkowie rodzin pomordowanych.

W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego* odbyło się ponowne, tym razem godne złożenie szczątków części naszych bohaterów wyekshumowanych przez ekipę IPN prof. K. Szwagrzyka z tzw. kwatery „Ł”. Są to ofiary terroru komunistycznego potajemnie chowane po 1945 roku – prawdopodobnie do połowy lat 50-tych. Grzebano tam zwłoki niewinnych, pomordowanych więźniów politycznych ze stołecznych więzień – gł. mokotowskiego. Uroczystości przy udziale przedstawicieli najwyższych władz RP składały się z dwu części: Mszy Św. na Placu Marszałka J. Piłsudskiego oraz pogrzebu - z pełnym ceremoniałem wojskowym – na Cmentarzu Powązkowskim. Żałobne nabożeństwo celebrował bp polowy WP J. Guzdek. Następnie kondukt żałobny przejechał na Cmentarz Wojskowy stołecznych Powązek. Tu odbył się Apel Pamięci i złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy przez liczne delegacje z całej Polski – w tym Fundacji Niepodległości. Salwę honorową na wieczny spoczynek ofiarom mordów komunistycznych oddała Kompania Honorowa WP. Miało to miejsce przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych. Złożono tam trzydzieści pięć trumien bohaterów odnalezionych i zidentyfikowanych na „Łączce”. Część z nich była przyozdobiona – udekorowana - wstęgami Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Wielu naszych Bohaterów Narodowych spoczywa jeszcze w bezimiennych mogiłach po całym terytorium II RP – i nie tylko. Zapewne nigdy nie odnajdziemy ich wszystkich i uczcimy w należyty sposób. Należy jednak czynić wszelkie możliwe ku temu wysiłki. Każda inicjatywa przyczyniająca sie do tego jest bezcenna – ku pamięci potomnych i chwale Polski.

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Warszawa 27 IX 2015 r.

.

Pochowani (w kolejności identyfikacji): Identyfikacja
6.12.2012 r.por. Edmund Bukowski „Edmund”
kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”
Eugeniusz Smoliński „Kazimierz Staniszewski”

20.02.2013 r.

Stanisław Abramowski „Bury”
Bolesław Budelewski „Pług”
ppłk Stanisław Kasznica „Maszkowski”
por. Tadeusz Pelak „Junak”

Identyfikacja
22.08.2013 r.Władysław Borowiec „Żbik”
por. Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”
mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”
Zygfryd Kuliński „Albin”
Józef Łukaszewicz „Kruk”
Henryk Roman Pawłowski „Henryk Orłowski”
por. Wacław Walicki „Tesaro”
Ryszard Widelski „Irydion”

28.02.2014 r.

mjr Jan Czeredys
Adam Gajdek „Agata”
ppłk Aleksander Kita
ppłk Antoni Olechnowicz „Pohorecki”
płk Marian Orlik
Karol Rakoczy „Bystry”
por. Edmund Tudruj „Mundek”
por. Arkadiusz Wasilewski „Biały”

28.09.2014 r.

ppor. Julian Czerwiakowski „Jurek”
Bolesław Częścik „Orlik”
por. Stefan Głowacki „Smuga”
mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”
kpr. pchor. Dionizy Sosnowski „Zbyszek”
por. Zygmunt Szymanowski „Jezierza”
mjr Ludwik Świder „Johann Puk”
kpt. Aleksander Tomaszewski „Al”

1.03.2015 r.

Marian Kaczmarek „Paweł”
por. Józef Kozłowski „Las”
Stanisław Kutryb „Ryś”
ppor pil. Edward Pytko
Z woli najbliższych w grobach rodzinnych poza Panteonem-Mauzoleum na „Łączce” zostaną pochowane doczesne szczątki trzech następujących WYKLĘTYCH NIEZŁOMNYCH: mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”
na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
w grobie swojej córki Barbary
(kwatera D 18 rząd L 01 grób 5)ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”
na Cmentarzu Powązkowskim (Starym) w Warszawie
(kwatera 208 rząd 3 miejsce 14)kmdr ppor. Zbigniew Przybyszewski
na Cmentarzu Komunalnym w Helu (sektor B 3).W związku z brakiem ostatecznej decyzji najbliższej rodziny miejsce pochówku szczątków por. Romana Grońskiego i kmdr. Stanisława Mieszkowskiego nie zostało jeszcze ustalone.

za: http://www.radaopwim.gov.pl/

*27 września 1939 roku powstała nie tylko Służba Zwycięstwu Polski – zaczątek konspiracji wojskowej, rozwinięty z czasem w Armię Krajową stanowiącą zbrojne ramię unikatowego w historii europejskiej Polskiego Państwa Podziemnego - również ZHP powołało swą konspiracyjną organizację znaną z czasem pod nazwą Szarych Szeregów