mega888 Uroczystości w Siemieniu

Uroczystości w Siemieniu

Siemień, niewielka miejscowość w północnej części Lubelszczyzny, lasy parczewskie, olbrzymie gospodarstwo rybackie, blisko 800 hektarów stawów. Koła młyńskie historii obeszły się z tym miejscem bardzo życzliwie, zawieruchy wojen i powstań omijały ten teren. Można by zatem powiedzieć, że echa wojen tutaj są tylko dalekim tłem. 11 listopada 2015 roku, 97 rocznica odzyskania niepodległości – w Siemieniu  odsłonięto niekonwencjonalny murek, zawierający teraz trzy tablice upamiętniające wydarzenia historyczne.

Jedna z tablic wspomina los Unitów, druga żołnierzy września 1939 roku a trzecia partyzantów A.K. B.Ch. i 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty A.K. Wójt gminy Siemień pan Stanisław Dawidek wraz z samorządem wcielili w życie pomysł jak patriotyczne treści utrwalić w teraźniejszości. Murek usytuowany jest przy szkole, w centralnej części miejscowości. Krótka msza, przejście na miejsce odsłonięcia tablic i miłe zaskoczenie. Zwykle oficjalnie odśpiewuje się dwie zwrotki Hymnu Polskiego, w Siemieniu, obowiązkowe wszystkie pięć ! Pogoda obeszła się bezlitośnie z uczestnikami uroczystości i na nadmiar frekwencji narzekać nie można było. Małe Ojczyzny to właśnie takie pomysły na utrwalanie postaw patriotycznych. Małe Ojczyzny to właśnie takie podejście do czasem trudnych rzeczy do przekazania. Małe Ojczyzny to właśnie tacy ludzie i realizowane przez nich pomysłów na Pamięć Narodową.

IMG 8835 web3

Dariusz Tadeusz Palusiński Fundacja Niepodległości