mega888 Medal "Za ofiarność na rzecz Ukrainy" dla Fundacji Niepodległości

Medal "Za ofiarność na rzecz Ukrainy" dla Fundacji Niepodległości

W niedzielę 31 stycznia 2016 w cerkwi greckokatolickiej Narodzenia NMP w Lublinie odbyło się wręczenie przedstawicielom szpitali z Lublina i z województwa lubelskiego Ikon napisanych podczas Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego „Eleos” w Kijowie.
Plener stanowił bardzo ważną część projektu „Modlitwa za Ukrainę” zainicjowanego w listopadzie 2014. Zainspirowani warsztatami ikonopisania w Zamłyniu na Wołyniu - u zaprzyjaźnionego Ks. Jana Burasa - artyści z Polski, Słowacji, Francji oraz Ukrainy, spotkali się w Michałowskim Monastyrze w Kijowie, aby tworzyć ikony, inspirowane tematem „Miłosierdzie w Ikonie”. Podczas Majdanu, klasztor znajdujący się w ścisłym sercu stolicy Ukrainy był szpitalem polowym i dawał schronienie protestującym. Część ikon powstałych w ramach artystycznego projektu napisana została na kostkach bruku z kijowskiego Majdanu, które były orężem protestujących, aby teraz przekształcić się w symbol zwyciężania zła dobrem.
Podczas lubelskiego spotkania wyróżniono również medalami „Za ofiarność na rzecz Ukrainy” wolontariuszy zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Wśród wyróżnionych znalazł się Jan Fedirko z Fundacji Niepodległości.
Była to forma podziękowania polskim instytucjom za pomoc podczas Majdanu – Rewolucji Godności oraz w trakcie nadal, niestety, trwającej agresji moskiewskiej (z wykorzystaniem terrorystów-separatystów) na Ukrainę. Wśród tych instytucji znalazła się i nasza Fundacja.
W imieniu Metropolity Filareta, głowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, odznaczenia wręczył ks. Sergij Dymitriew. Uroczystości towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu chóru duchownych Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego z woj. równieńskiego (Dubno i okolice).
Całość poprzedziła Służba Boża (Msza Św.) w intencji Polski i Ukrainy, sprawowana przez proboszcza ks. Mitrata Stefan Batruch (który zaangażowany jest we wszechstronną pomoc dla Ukrainy i wiele inicjatyw m.in. jako lider Programu „Razem z Ukrainą”).
Dziękujemy ukraińskim przyjaciołom za to czego dokonali podczas Rewolucji Godności i jaki dają przykład walki w obronie Ojczyzny na wschodzie Ukrainy. Czujemy się jeszcze bardziej zobowiązani do coraz efektywniejszego wspomagania i niepozostawienia naszych najbliższych sąsiadów w potrzebie.