mega888 Program obchodów Święta 3 Maja 2016 w Lublinie

Program obchodów Święta 3 Maja 2016 w Lublinie

2014 08 15 1779 Lublin foto Maciej Szymczak wwwPodczas oficjalnych obchodów Święta Narodowego 3 Maja mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zobaczyć defiladę historycznych pojazdów wojskowych, jakie służyły w jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej.
Fundacja Niepodległości, dzięki której można oglądać te pojazdy, pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny.

Fundacja Niepodległości wspiera także Polowe Drużyny Sokole reprezentowane na uroczystości. Prowadzą one rekrutację do Obrony Terytorialnej Lubelszczyzny. Działają w myśl motta zaczerpniętego z Roty: „Twierdzą nam będzie każdy próg...”

Na festynie patriotycznym, który odbędzie się po defiladzie, najmłodsi będą mogli spotkać się z rekonstrukorami w oryginalnych mundurach i postacią słynnego Misia Wojtka - towarzyszył on polskim żołnierzom na ich wojennym szlaku od Bliskiego Wschodu, przez walki we Włoszech, aż po emigrację w Szkocji.

Program obchodów Święta 3 Maja 2016 w Lublinie

godz. 9.00 Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin z okazji Święta 3 Maja,
w trakcie której wojewoda lubelski odczyta treść odezwy Komitetu Honorowego Obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

godz. 10.00 Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Ojczyzny
godz. 11.30 Przemarsz z Archikatedry na Plac Litewski

godz. 11.45 Uroczystości na Placu Litewskim przy Pomniku Konstytucji 3 Maja:
 Złożenie meldunku i powitanie kompanii honorowych
 Podniesienie flagi państwowej na maszt
 Odegranie hymnu narodowego i pieśni ”Witaj majowa jutrzenko”
 Wystąpienie Wojewody Lubelskiego
 Apel pamięci i salwa honorowa
 Musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej i Zespołu Tańca Ludowego UMCS
 Składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja
 Defilada kompanii honorowej, organizacji proobronnych (Polowe Drużyny Sokle), jazdy w mundurach historycznych oraz pojazdów historycznych z kolekcji Fundacji Niepodległości
 Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Lublinie

Około godz. 13.30 Festyn Trzeciomajowy na Placu Litewskim

Polonez z udziałem mieszkańców, prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”
im. W. Kaniorowej.
Korowód wyruszy sprzed lubelskiego Ratusza i deptakiem dotrze na Plac Litewski.
Ponadto:
 Koncert „Pieśni i Tańców Narodowych” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca
„Lublin” im. W. Kaniorowej, Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu
Przyrodniczego, Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,
Zespołu Tańca Ludowego UMCS oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej;
 Wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych, nauka tańców narodowych oraz
warsztaty plastyczne (program przygotowany przez PSPiA Klanza i Zespół
Sławiniacy);
 Wycieczki z przewodnikami PTTK „Lublin w czasach Konstytucji 3 Maja”
(wyjście z przewodnikami sprzed Pomnika Konstytucji 3 Maja ok. godz. 14.00);

 Inne atrakcje dla dzieci i dorosłych, w tym m.in. wystawa pojazdów historycznych
z okresu II wojny światowej z kolekcji Fundacji Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych animowane przez Zespół Sławiniacy oraz Grupę Wokalną „Albertus”, malowanie twarzyw barwach narodowych, wręczenie chorągiewek i balonów, a także waty cukrowej
dla dzieci.

Fundacja Niepodległości zaprezentuje historyczne pojazdy wojskowe w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa:

1/ Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
2/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadowczy,
w barwach 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” z polskiej 2 Brygady Pancernej,
3/ White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich
[charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]
4/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek
[Uwaga: postać Misia Wojtka dzieci będą mogły spotkać na festynie przy klasztorze O.O.Kapucynów]
– oraz:
5/ M3 „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych – w barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka

Oprócz historycznych pojazdów wojskowych podczas festynu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja – przygotowanego w tym roku w pobliżu Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów i pomnika Józefa Czechowicza – najmłodsi uczestnicy uroczystości będą mieli okazję spotkać się z postacią słynnego Misia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom na ich wojennym szlaku od Bliskiego Wschodu, przez walki we Włoszech, aż po emigrację w Szkocji.

Miś Wojtek będzie obecny na festynie patriotycznym wraz z rekonstruktorami z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – zaprezentują oni umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego walczącego w czasie II wojny światowej we Włoszech pod dowództwem gen.Władysława Andersa.

Zapraszamy!