mega888 SILNI RAZEM - SPOTKANIE 2 PUŁKU KAWALERII USA Z MIESZKAŃCAMI LUBLINA

SILNI RAZEM - SPOTKANIE 2 PUŁKU KAWALERII USA Z MIESZKAŃCAMI LUBLINA

Lublin 2CR 2016 06 01 saber Omieczynski LTC Holbrook 3133 photo Miroslaw TrembeckiDragoni 2 Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych, przebywający w Lublinie w ramach realizowanego marszu taktycznego "Saber Strike" spotkali się 1 czerwca 2016 z mieszkańcami miasta. Prosto z drogi, po przebyciu kilkuset kilometrów z poprzeniego miejsca postoju, transportery opancerzone Stryker z 3 Szwadronu Artylerii 2 Pułku Kawalerii pod dowództwem płk. Derika Holbrooka wjechały na Plac Zamkowy. Amerykański oficer przyjął honorowy meldunek złożony przez podporucznika Kawalerii Ochotniczej z 2 Pułku Strzelców Konnych - Kamila Ciesielczuka, dowodzącego reprezentacyjnym plutonem wystawionym przez 2 PSK oraz 1 Pułk Ułanów Krechowieckich. Następnie amerykańscy dragoni z imponującą sprawnością rozmieścili swoje transportery na placu. Licznie zgormadzeni mieszkańcy Lublina, przybyli w tym dniu ze swoimi dziećmi, mieli okazję z bliska obejrzeć najnowszy sprzęt bojowy elitarnej jednostki armii USA. Pomimo prób zakłócenia porządku przez pikietę przeciwników NATO - spotkanie przebiegło w serdecznej i bezpośredniej atmosferze. Amerykańscy dragoni zapraszali publiczność do wnętrz swoich pojazdów, które - w czasie realizacji marszu o długości ponad 2000 km z baz w Niemczech na poligony w Estonii - stają się dla żołnierzy drugim domem. Polscy kawalerzyści odpowiadali na liczne pytania amerykańskich dragonów, wśród których wielu wyniosło z domu umiejętność jazdy konnej. Wspólne zdjęcie próbowała przerwać gwałtowna ulewa, która na chwilę przepłoszyła z placu widownię - ale nie ułanów i strzelców konnych. Dowodzący amerykańskim oddziałem płk Deric Holbrook skomentował to słowami: "To nie trudności czynią cię silnym, ale to jak się im przeciwstawisz". Amerykański dowódca otrzymał z rąk prezesa Fundacji Niepodległości Przemysława Omieczyńskiego symboliczny prezent - oryginalną polską szablę ułańską, jako wyraz uznania dla najwyższej sprawności dragonów 2 Pułku Kawalerii USA (n/z fot. Mirosław Trembecki). Amerykańskim żołnierzom w imieniu mieszkańców regionu dziękowali za przybycie - Wojewoda Lubelski prof. Przemysław Czarnek oraz Sekretarz Rady Miasta Andrzej Wojewódzki.

Szczególne podziękowania od 2 Pułku Kawalerii USA skierowane zostały do polskich kawalerzystów, którzy zaimponowali amerykańskim sojusznikom swoim wyszkoleniem i umiłowaniem tradycji. Prezes Fundacji Niepodległości i jego małżonka Lucyna Omieczyńska, która jest matką chrzestną sztandaru szwadronu 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, otrzymali - z prośbą o przekazanie ułanom i strzelcom konnym - honorowe ostrogi, które w 2 Pułku Kawalerii USA są nadawane w dowód przyjęcia do pułkowej rodziny.

Lublin 2CR 2016 06 01 cavalry 2LT Cisielczuk LTC Holbrook 3042 copyright Maciej Szymczak

Lublin 2CR 2016 06 01 cavalry LTC Holbrook 2LT Cisielczuk 3055 copyright Maciej Szymczak

Lublin 2CR 2016 06 01 cavalry LTC Holbrook 2LT Cisielczuk 3060 copyright Maciej Szymczak

Lublin 2CR 2016 06 01 kids 3125 copyright Maciej Szymczak