mega888 Kantata i oratorium Stanisława Koszowskiego

Kantata i oratorium Stanisława Koszowskiego

Kantata i oratorium Stanisława Koszowskiego uświetnią jubileusz chrześcijaństwa
Jubileusz 1050 chrztu Polski na XX Międzynarodowym Festiwalu Organowym Lublin – Czuby. W najbliższą środę (13.07) w kościele Św. Rodziny publiczność usłyszy "Kantatę na 1000-lecie chrześcijaństwa” i oratorium ,,Siedem słów Zbawiciela na krzyżu”.

Autorem obu utworów jest Stanisław Koszowski, wybitny muzyk, organista, który z dużym powodzeniem kreował życie muzyczne Lubelszczyzny w pierwszej połowie XX wieku.  W 1912 roku ukończył klasę organów w konserwatorium warszawskim, pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów tamtych czasów, jak Piotr Maszyński, Zygmunt Noskowski, Roman Statkowski, czy też Mieczysław Surzyński. Stanisław Koszowski jako młody artysta podróżował po Azji, gdzie najprawdopodobniej koncertował i pogłębiał zainteresowania muzyczne. Po powrocie do Lublina był organistą kościoła św. Stanisława na Starym Mieście, uczył w Szkole Muzycznej oraz był pedogogiem w Instytucie Muzycznym powołanym przez Lubelskie Towarzystwo Muzyczne. Był założycielem wielu chórów zarówno w mieście jak i regionie. Stanisław Koszowski pozostawił po sobie bogatą twórczość. Do najważniejszych jego dzieł należą "Kantata na 1000-lecie chrześcijaństwa” i oratorium  ,,Siedem słów Zbawiciela na krzyżu”. Utwory te zwykle wykonywane są w okresie Wielkiego Postu, a jednym z nich był tegoroczny koncert pasyjny przygotowany przez Filharmonię Lubelską. Jednak ze względu na wyjątkowy jubileusz, oba utwory będą zaprezentowane także podczas letniego festiwalu "Lublin – Czuby". - Stanisław Koszowski to wyjątkowa postać dla historii i kultury Lublina, kultywująca tradycje wielkich organistów Europy, którzy komponowali i tworzyli kulturę muzyczną swoich czasów – przyznaje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu. - Jego dwa bardzo ważne utwory, powstałe tuż przed i z okazji 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce, warto przypomnieć teraz dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Kantatę i oratorium usłyszymy w wykonaniu Chóru Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”, którzy przygotowała Elżbieta Krzemińska. Wystąpią też soliści  Ewa Wołoszkiewicz – sopran, Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Bianka Maxim – alt, Kamil Król – tenor, Andrzej Gładysz – baryton oraz Robert Grudzień – organy.
Pozdrawiam i zapraszam w imieniu organizatorów Robert Grudzień-dyrektor