mega888 HISTORYCZNE POJAZDY WOJSKOWE NA DEFILADZIE W LUBLINIE

HISTORYCZNE POJAZDY WOJSKOWE NA DEFILADZIE W LUBLINIE

2014 08 15 1728 Lublin foto Maciej Szymczak wwwPodczas oficjalnych obchodów Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2016 mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zobaczyć - w defiladzie na Pl. Zamkowym oraz na pokazie statycznym na lubelskich Błoniach - historyczne pojazdy wojskowe, jakie służyły w jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej.

Fundacja Niepodległości pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny. Fundacja Niepodległości wspiera także Polowe Drużyny Sokole, reprezentowane na uroczystości jako organizacja proobronna. Szczegóły programu prezentujemy poniżej.

# DEFILADA / PL. ZAMKOWY [10:00]:
* Po przemarszu pododdziałów pieszych - defilować będą historyczne pojazdy wojskowe

Pierwsze  przejadą pojazdy w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa:
1/ Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
2/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadowczy,
w barwach 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” z polskiej 2 Brygady Pancernej,
3/ White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich
[na zdjęciu/ charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]
4/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek

Na pojazdach defilować będą rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości oraz członkowie Polowych Drużyn Sokolich – organizacji proobronnej wspieranej przez Fundację Niepodległości.

– Grupę historycznych pojazdów zamykać będzie:
5/ M3A16 „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych – w barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w Normandii oraz północnej Europie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka
(w tych dniach przypada 72. rocznica słynnego zwycięstwa polskich pancerniaków w Normandii – w bitwie pod Falaise).

# POKAZ STATYCZNY / BŁONIA POD ZAMKIEM [ok. 11:00 – 13:00]
Wszystkie historyczne pojazdy wojskowe będzie można obejrzeć na pokazie zaplanowanym na Błoniach pod Zamkiem po zakończeniu defilady.

Dodatkowo, w pobliżu ekspozycji historycznych pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie prezentowanych na Błoniach pod Zamikiem po defiladzie, widzowie będą mogli skorzystać z podstawowego szkolenia strzeleckiego prowadzonego przez Polowe Drużyny Sokole (strzelnica pneumatyczna i ASG).
Polowe Drużyny Sokole to organizacja proobronna Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – wspierana przez Fundację Niepodległości.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Piotr GODZINA - członek zarządu
szef Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości
T: +48 695 090 200

[uwaga: prosimy nie telefonować podczas defilady]