Spektakl "Łączka" oparty na poezji Przemysława Dakowicza w Centrum Kultury

Zapraszamy na spektakl oparty na poezji jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów. Poniżej szczegóły:

Lubelski Salon Artystyczny zaprasza na spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych "Łączka" spektakl oparty na poezji Przemysława Dakowicza
1 marca 2017, godz. 19:00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

muzyka: Mikołaj Hertel

występują: Jerzy Zelnik, Ewelina Siedlecka - Kosińska, Katarzyna Kamer (wiolonczela), Piotr Rodowicz (kontrabas), Przemysław Dakowicz (komentator)

Wiersze Przemysława Dakowicza z tomu "Łączka" są literackim hołdem złożonym bohaterom walki o wolną Polskę, Żołnierzom Niezłomnym-Wyklętym. Prezentowane w formie spektaklu słowno-muzycznego, wzbogacone kompozycjami wybitnego twórcy Mikołaja Hertla, stanowią spójną opowieść o Polsce, której nie zdołali uśmiercić komunistyczne władze. Spektakl bierze za temat ukrytą warstwę powązkowskiej „Łączki” - zagruzowaną niewygodną przeszłość, próbuje odnaleźć odpowiedzi na niezwykle trudne pytania, czy będziemy w stanie sprostać temu wyzwaniu, przed którym stawia nas nasza własna przeszłość? Czy zdołamy doprowadzić do końca proces rekonstruowania naszej zgruchotanej tożsamości? Co możemy dać oprócz wielkich słów i symbolicznych gestów? Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach, zwana także Łączką, jest dziś najważniejszym miejscem w Polsce, samym centrum naszej tragicznej tożsamości. To ziemia, która woła o pamięć. W późnych latach 40. i wczesnych 50. chowano tam w tajemnicy zwłoki więźniów zabitych w więzieniu mokotowskim. W prostokącie, którego boki mają po kilkanaście metrów długości, spoczęły ciała 300–400 skazańców lub aresztantów zakatowanych w trakcie przesłuchań.W znakomitej większości byli to bohaterowie okresu okupacji i pierwszych lat powojennych, m.in. generał August Emil Fieldorf „Nil”, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych.W latach pięćdziesiątych na „Łączkę” nawieziono grubą warstwę ziemi i gruzu. To była warstwa maskująca. Narosła na niej warstwa trzecia — tyleż materialna, co symboliczna: cmentarne wysypisko. Nad grobami największych bohaterów, którzy stali się bezimiennymi ofiarami, ulokowano śmietnik. W siódmej dekadzie ubiegłego wieku zdecydowano o poszerzeniu obszaru cmentarnego i część „Łączki” przystosowano do oficjalnych pochówków. Na powierzchni kwatery „Ł” zaczęły wyrastać groby  budowniczych totalitarnego systemu PRL. Od kilku lat ciała Niezłomnych wydobywane są z ziemi, identyfikowane i grzebane z należnymi honorami. Dokonuje się symboliczne przywrócenie tożsamości i pamięci całej polskiej wspólnocie.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie od 1.02.2017

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2016 FB 800x800

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...