NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 2017

2016 08 15 4270 Grob Nieznanego Zolnierza ZW foto Maciej Szymczak www1 marca dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – na wniosek środowisk kombatanckich WiN, AK i NSZ – od 2011 roku czcimy pamięć żołnierzy tzw. drugiej konspiracji czyli antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Partyzantów, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i toczyli dalej walkę z bronią w ręku przeciwko sowieckim okupantom i ich rodzimej agenturze.Symboliczną datę 1 marca wybrano ponieważ w 1951 r. w tym dniu stracono siedmiu członków IV Zarządu Głównego Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” z jego dowódcą ppłk. Łukaszem Cieplińskim ps.„Pług” na czele. O skali oporu, ocenianego przez niektórych historyków jako powstanie antykomunistyczne, niech świadczą chociażby liczby: około 100 tysięcy osób ponownie w podziemiu (wobec okoł 500 tysięcy, którzy przewinęli się, wzięli udział w konspiracji podczas całej okupacji niemieckiej – II wojny światowej w Polskim Państwie Podziemnym). Sowieci utrzymuywali w Polsce na stałe trzy dywizje owianego złą sławą NKWD – 43% całości ich sił w Europie środkowowschodniej – oczywiście poza dużo liczniejszymi wojskami KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego), które używały do walki m.in. artylerii oraz liniowymi jednostkami tzw. Ludowego Wojska Polskiego.

Do walki z partyzantami skierowano m.in. czołgi i wozy pancerne – jak chociażby 1 Warszawską Brygadę Pancerną znaną w PRL z filmu „Czterej pancerni i pies”.
Ostatni z Niezłomnych, sierżant Józef Franczak „Laluś”, zginął z bronią w ręku pod Piaskami na Lubelszczyznie 21 październia 1963 – w walce z obławą sił Służby Bezpieczeństwa i ZOMO. Jak okrutny los tym bohaterom zgotowali rodzimi zdrajcy zwący się władzami „polskimi” – de facto agenci sowieccy – niech świadczy znamienna wypowiedź Rotmistrza Pileckiego: „Auschwitz to była igraszka”. Dla zobrazowania krótki opis miejsca przetrzymywania abp. Antoniego Baraniaka, sekretarza i kapelana prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, więzionego po aresztowaniu w 1953 w warszawskim areszcie przy ul. Rakowieckiej: „Kilkanaście dni spędził w ciemnym, wilgotnym pomieszczeniu. Zanim został do niego wtrącony rozebrano go do naga. Podłoga w karcerze znajdowała się 0,5 m niżej w stosunku do poziomu korytarza.Do tego zagłębienia szlauchem spłukiwano krew i fekalia mordowanych w sąsiednim pomieszczeniu więźniów. Nie było tam kanalizacji ani żadnych okien: w powietrzu unosił się zapach nie do zniesienia, a fekalia skraplały się nawet na suficie”. Płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i ppłk. Łukasza Cieplińskiego także tam katowano.


Oddajemy Niezłomnym cześć za to, że stoczyli heroiczną walkę, w sensie militarnym skazaną z góry na porażkę, która pozwoliła jednak zachować w narodzie ducha niezależności. Najkrócej można streścić ją prostymi, ale jakże mocnymi słowami samej Danuty Siedzikówny, niespełna osiemnastoletniej „Inki”, z grypsu wysłanego z celi śmierci do babci „powiedzcie, że zachowałam się jak trzeba”!

Podtrzymując na przestrzeni wielu lat swej działalności pamięć o Żołnierzach Wyklętych, Fundacja Niepodległości apelowała także o uhonorowanie ich ofiary na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przełom przyniósł w tej sprawie 1 marca ubiegłego roku, kiedy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w odpowiedzi na naszą inicjatywę, zapowiedział w swym przemówieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza upamiętnienie ich w tym świętym dla Polaków miejscu. We współpracy z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem udało się doprowadzić do odsłonięcia tablic honorujących Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza w dwóch podniosłych uroczystościach. Pierwszą tablicę odsłonięto dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2016, z udziałem Marka Franczaka, syna sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”. Drugą tablicę odsłonięto w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 2016. W tej uroczystości uczestniczył Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Obaj synowie bohterów podziemia byli uczestnikami tych uroczystości jako członkowie oficjalnych delegacji Fundacji Niepodległości.

Tekst przemówienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wygłoszonego podczas uroczystości upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2016, jest dostępny - wraz z filmową relacją - pod adresem oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,62,wystapienie-
prezydenta-rp-podczas-odsloniecia-tablicy-upamietniajacej-zolnierzy-wykletych.html
 
Jan Fedirko, członek zarządu Fundacji Niepodległości

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2016 FB 800x800

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...