FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI NA CENTRALNYCH OBCHODACH DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W WARSZAWIE

2017 03 01 Plac Pilsudskiego 4 WAW 8380 foto Maciej SzymczakPrzed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczył w nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, parlamentarzyści, ministrowie, kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej, szefowie służb oraz kombatanci – wspólnie oddaliśmy hołd Żołnierzom Niezłomnym.

W uroczystościach w Warszawie wzięli udział Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek (n/z) i poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak (n/z) oraz delegacja Fundacji Niepodległości z prezesem Przemysławem Omieczyńskim (n/z). Były też obecne delegacje Gimnazjum nr 9 w Lublinie im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i Gimnazjum nr 14 w Lublinie im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. 
W trakcie uroczystości, decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, 2 Brygada Obrony Terytorialnej, przyjmując nazwę „Lubelska”, otrzymała imię mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Przejęła też tradycje 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, zamojskiego 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręg – Lublin. Z rąk ministra obrony narodowej dokument odebrał dowódca Brygady płk Tadeusz Nastarowicz (n/z).
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych Sił Zbrojnych oraz trzech Brygad Obrony Terytorialnej. Po defiladzie uczestnicy uroczystości udali się do warszawskiej katedry pw. Św. Jana na Mszę św. w intencji Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.


Podczas uroczystości, która w godzinach południowych odbyła się w Pałacu Prezydnckim z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym dla niepodległości Polski. Uhonorowane zostały także osoby pielęgnujące pamięć o tamtych wydarzeniach.  Dr Sławomir Poleszak, historyk z lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał także Tadeusz Nowakowski ps. „Słowik”, od urodzenia związany z województwem lubelskim.

Tadeusz Nowakowski brał udział w ruchu oporu od lipca 1942 roku. Przysięgę złożył na ręce dowódcy drużyny Aleksandra Miazgi. Uczestniczył w walkach w jednostce pod dowództwem por. „Bisa”, w akcjach dywersyjnych na stacjach kolejowych oraz w wysadzaniu mostów, a także w przecięciu wojskowego kabla telefonicznego łączącego Berlin z Kijowem. Skazany na śmierć przez Niemców i Ukraińców, musiał się ukrywać. Trafił do Gorzkowa, gdzie pod komendą Mieczysława Jawora – szefa komórki BIP (Biuro Informacji Propagandy) został zaangażowany do pracy w punkcie prasowym. Taką samą funkcję pełnił w drukarni WIN-u. W kwietniu 1944 roku trafił do II plutonu por. Jana Stankiewicza ps. „Topór”, gdzie był członkiem patrolu BIP, pełnił funkcję celowniczego rusznicy przeciwpancernej oraz brał udział w rozbrajaniu poddających się Niemców. W 1944 roku stawił się wraz z oddziałem na zgrupowaniu akcji „Burza” w celu wymarszu na pomoc walczącej Warszawie. Nie doszło to do skutku ze względu na działania NKWD. Został aresztowany w Zamościu, jednak udało mu się zbiec. Ukrywał się najpierw w rodzinnej miejscowości, a następnie w Koniuchach, gdzie pracował w drukarni. W maju 1946 roku brał udział w akcji odbicia więźniów z więzienia oraz likwidacji siedziby NKWD w Hrubieszowie.

tekst i foto: Lucyna Omieczyńska, Maciej Szymczak

 

2017 03 01 Palac Prezydencki 1 WAW foto Lucyna Omieczynska

 

2017 03 01 Palac Prezydencki 2 WAW foto Lucyna Omieczynska

 

2017 03 01 Plac Pilsudskiego 1 WAW 8235 foto Maciej Szymczak

 

2017 03 01 Plac Pilsudskiego 2 Nastarowicz WAW 8254 foto Maciej Szymczak

 

2017 03 01 Plac Pilsudskiego 3 Nastarowicz WAW 8290 foto Maciej Szymczak

 

2017 03 01 Plac Pilsudskiego 4 WAW 8380 foto Maciej Szymczak

 

2017 03 01 Katedra WAW 8783 foto Maciej Szymczak

 

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2016 FB 800x800

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...