ŚWIĘTO 3 MAJA W LUBLINIE - HISTORYCZNE POJAZDY WOJSKOWE I UŁANI NA DEFILADZIE

 

Flaga narodowa 2014 1684 WWWPodczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Lublinie uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć na defiladzie na na Placu Zamkowym historyczne pojazdy wojskowe, jakie służyły w jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Pojazdom będą towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Fundacja Niepodległości z Lublina, prezentująca pojazdy, pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny.

Oficjalne uroczystości rozpocznie sesja Rady Miasta Lublin o godz. 9:00 w Trybunale Koronnym. O godz. 10:00 rozpocznie się Msza św. w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny. Mszę św. odprawi i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Po przemarszu uczestników z katedry, uroczystości na Placu Zamkowym rozpoczną się o 11:45. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

* * *

Po pododdziałach pieszych wojska i służby mundurowych będą defilowały historyczne pojazdy wojskowe prezentowane przez Fundację Niepodległości:

# W barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa (między innymi w słynnej bitwie o Monte Cassino):

1/ samochód Willys Ford GPW „Jeep”
– w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,

2/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadowczy,
w barwach 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” z polskiej 2 Brygady Pancernej,

3/ M3 A1 White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich
[charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]

4/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek

# W barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie (Francja, Belgia, Holandia, Niemcy) pod dowództwem gen. Stanisława Maczka:
5/ M3 A16 „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych

W historycznych pojazdach wojskowych będą defilowali rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości w mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz członkowie organizacji proobronnej - Polowych Drużyn Sokolich.

- Po defiladzie: historyczne pojazdy wojskowe biorą udział w pokazie statycznym na Pl.Zamkowym.

Defiladę pododdziałów kawaleryjskich otworzy poczet sztandarowy Ochotniczego Szwadronu Jazdy imienia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, prowadzony przez rotmistrza kawalerii ochotniczej Waldemara Radziwiłko. Charakterystyczne dwurzędowe „kurtki ułanki” w jakie umundurowani są ułani 1 Pułku Ułanów Krechowieckich były na wyposażeniu polskich jednostek jazdy w latach walk o kształt granic II Rzeczypospolitej, aż do wojny bolszewickiej w 1920. Kurtki tego typu używane były w okresie międzywojennym w Szwadronie Przybocznym Prezydenta RP. Ułani Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich stanowią też szwadron reprezentacyjny Fundacji Niepodległości w Lublinie.

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2016 FB 800x800

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...