mega888 UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE STEFANII I WŁADYSŁAWA ZARZYCKICH – Lublin, 1 lutego 2019

2019 02 01 bis 00

1 lutego 2019 r. w Lublinie odbył się państwowy pogrzeb Stefanii i Władysława Zarzyckich. W południe w Kościele Garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Mszę św. za dusze zmarłych odprawił ks. ppłk A. Piersiak. Z racji na warunki pogodowe po zakończonej liturgii w świątyni głos zabrali Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk (kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji) oraz Wicemarszałek Woj. Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. Wzruszające było zwłaszcza dopełnienie wystąpienia P. Marszałka skierowane do Rodziny Zarzyckich. Następnie z asystą wojskową (m.in. 2 LBOT) miał miejsce przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz przy ul. Unickiej. Uroczystości pogrzebowe choć cywilnych, ale może tym bardziej zasłużonych bohaterów podziemie antykomunistycznego uświetniła salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej WP. W uroczystościach poza ww. wzięli udział również Woj. Lubelski Przemysław Czarnek, Dyrektor Lubelskiego Oddz. IPN Marcin Krzysztofiki (zasłużony w poszukiwaniach ofiar zbrodni komunistycznych m.in. na tym cmentarzu), zaś Prezydenta Miasta Lublin reprezentował Zdzisław Niedbała. Przedstawiciele Fundacji Niepodległości zapalili tradycyjnie biały i czerwony znicz. Jak podkreśliła Rodzina dziękując – niestety nie tak znów licznym obecnym (o czym wspominał również podczas homilii ks. Proboszcz) – wreszcie doczekali się, że Rodzice zostali pochowani godnie i uczczeni w należnym im sposób.

Fotorelacja z pogrzebu na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria:                                                                     http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/2059-pogrzeb-stefanii-i-wladyslawa-zarzyckich-1-ii-2019-lublin

Biogramy Państwa Zarzyckich i więcej informacji na str. www IPN oddz. L-n:

W domu Stefanii i Władysława Zarzyckich we wsi Kolonia Łuszczów, niedaleko Lublina, ukrywali się żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego - m.in. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” czy Zdzisław Broński „Uskok”. Miejsce to przez partyzantów nazywane było „koszarami”. Niestety, informację o tym otrzymał aparat bezpieczeństwa komunistycznego. Na początku kwietnia 1949 r. dom został otoczony przez oddział UB-KBW-MO. Komuniści aresztowali Stefanię i Władysława. Następnie przewieźli ich do więzienia na Zamku w Lublinie. Tam zostali poddani ciężkiemu śledztwu i okrutnym torturom. W ich wyniku Stefania, która była w zaawansowanej ciąży, została przewieziona na oddział szpitalny więzienia. Tam urodziła córkę i zmarła.

28 V 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Stefanię Zarzycką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Szczątki Stefanii Zarzyckiej zostały odnalezione 6 X 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Informację o identyfikacji podano 1 II 2018 r. w Pałacu Prezydenckim.
1 III 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Władysława Zarzyckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tekst i foto Jan Fedirko, FN, L-n 1 II 2019

Korzystałem z informacji IPN – str. internetowej Oddz. Lublin.