mega888 71. rocznica Rzezi Wołyńskiej

71. rocznica Rzezi Wołyńskiej

11 lipca br. mija 71. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Akcja nacjonalistów ukraińskich polegająca na czystce etnicznej – bestialskich mordach całej ludności nieukraińskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, a więc przede wszystkim Polaków – trwała od wiosny 1943 po lato 1944 r. Kumulacja ludobójstwa przypadła na 11 lipca 1943, kiedy to banderowcy z UPA zaatakowali ok. 100 polskich wsi i miejscowości. Stąd tę datę przyjmuje się symbolicznie za dzień pamięci o tej zbrodni eksterminacji.

Okrucieństwo mordów na ludności cywilnej, również mieszanych rodzinach polsko-ukraińskich, kiedy to nie oszczędzano dosłownie nikogo, niezależnie od płci, wieku i stanu zdrowia, pociągnęło za sobą akcje odwetowe m.in. AK. Historycy szacują, że morze krwi bratniej ponownie pochłonęło ok. 100 tys. ofiar wśród ludności polskiej i ok. 15-20 tys. po stronie ukraińskiej. Od lat Fundacja Niepodległości uczestniczy w akcjach poszukiwawczo-ekshumacyjnych ofiar tej eksterminacji na Wołyniu, m.in. w Ostrówkach.

Tradycyjnie już Fundacja Niepodległości zapali znicze w miejscach upamiętniających to wydarzenie na terenie Lublina, m.in. Skwerze Ofiar Wołynia (róg ul. Głębokiej i Raabego), Cmentarzu przy Lipowej, Rondzie H. Cybulskiego (zbieg ulic Mełgiewskiej i Turystycznej).

Zachęcamy wszystkich na Lubelszczyźnie i w całej Polsce oraz poza granicami RP, a zwłaszcza na Wschodzie, do podobnego włączenia się w naszą akcję.

Główne uroczystości upamiętniające w Lublinie odbędą się w niedzielę 13 lipca w kościele pw. bł. P.J. Frassatiego na LSM-ie (ul. Skierki 12)

J. F. FN