mega888 Pejzaże wołyńskie, pejzaże wołyńskie II - malarstwo Doroty Jurkowskiej

Pejzaże wołyńskie, pejzaże wołyńskie II - malarstwo Doroty Jurkowskiej

Dorota Jurkowska to artystka o bardzo barwnej osobowości, o czym każdy sam może się przekonać patrząc na jej obrazy. Jest absolwentką lubelskiego Liceum Plastycznego oraz studiów magisterskich z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie pracuje w Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej, mieszczącym się w budynku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Oprócz wielkiej pasji, jaką jest dla niej malarstwo, swój czas i serce oddaje też osobom niepełnosprawnym intelektualnie (należy do Międzynarodowego Ruchu „Wiara i Światło”), a od kilku lat bierze także udział w przywracaniu pamięci o Polakach zamordowanych na Wołyniu, m. in. odwiedzając i porządkując tam cmentarze. Wątek wołyński nie pojawił się przypadkowo – to właśnie z tych stron (z nieistniejącej już wioski Zasmyki) pochodzi rodzina Artystki, której część cudem ocalała z ludobójstwa.

Dla Doroty Jurkowskiej Wołyń to także miejsce spotkania z pięknem natury. Kilkakrotnie brała udział w spływach kajakowych Dniestrem, Prypecią a w tym roku w maju rzeką Stochod. Wyprawy te owocują natchnieniem malarskim, które odzywa się w niej po powrocie do rodzinnego Lublina. Maluje to, co najgłębiej zapadło w jej pamięć i duszę, za czym tęskni. Swoimi wrażeniami artystycznymi chce się podzielić na czwartej już z kolei wystawie, której wernisaż odbędzie się 1 sierpnia 2014 roku o godz. 19 00 w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej na Wieży Trynitarskiej. W pracach Malarki dużą uwagę zwracają barwy. Są one intensywne i różnorodne, pełne ekspresji- tak jak sama Artystka. Wystawa potrwa do 5 września 2014r.

autor tekstu Sylwia Kowalczyk