mega888 Pamięć i szacunek dla walczącej stolicy

Pamięć i szacunek dla walczącej stolicy

Koncerty słowno – muzyczne w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Jest jedną z najważniejszych dat i bohaterską kartą polskiej historii, było krokiem tragicznym lecz koniecznym.
W 70. rocznicę powstaniawarszawskiego Robert Grudzień, muzyk, kompozytor animator kulturyorganizuje cykl koncertów słowno - muzycznych. Tym razem do współpracyzaprosił nie tylko gwiazdy scen muzycznych i teatralnych, ale także wybitnych historyków.
70 lat temu w Warszawie do walki ruszyli żołnierze konspiracyjnej ArmiiKrajowej i cywile. Najmłodszy powstaniec miał niespełna 11 lat – byłwolontariuszem, pomagał w szpitalu polowym. Niewiele starszym żołnierzem powstania był Rysiek Kukliński, późniejszy pułkownik i pierwszy polski oficer w NATO. W stolicy walczył poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Powstańcza rozgłośnia radiowa "Błyskawica" informowała całą Europę o przebiegu walk i atmosferze walczącej stolicy. Z głośników słychać było także głos Jeremiego Przybory, późniejszego współtwórcy Kabaretu Starszych Panów.

Na ten bohaterski wysiłek patrzył cały kraj, wielu ruszyło z pomocą dla walczącej stolicy, choć nieliczni przedarli się przez pierścień niemieckiego okrążenia. - Powstanie warszawskie było wówczas i jest nadal datą ważną nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale i wszystkich Polaków. Dał
temu wyraz Lech Kaczyński, tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego, które dziś jest najnowocześniejszą placówką w kraju. Wydarzenia te nabierają szczególnego znaczenia także dziś, gdy ich 70. rocznicę obchodzimy w cieniu walk na Ukrainie. Dlatego też koncerty upamiętniające bohaterstwo walczących noszą tytuł "Miłość Ojczyzny" – wyjaśnia Robert Grudzień.
Przewodnikiem po walczącej Warszawie Jerzy Zelnik, wybitny aktor uczynił Mirona Białoszewskiego, autora słynnego "Pamiętnika Powstania Warszawskiego". Jednak w programie koncertu będzie także poezja i piosenki powstańcze. Wystąpi Dominik Sutowicz, tenor Teatru Muzycznego w Łodzi. Na organach zagra Robert Grudzień, a w kilku koncertach gościnnie wystąpi gość z USA Colin Andrews. Komentarz historyczny do wydarzeń sprzed 70 lat wygłoszą wybitni historycy – prof. Jan Żaryn oraz dr Andrzej Wroński ze Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, z którym Robert Grudzień stale współpracuje. Koncerty odbędą się wielu miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Lublinie, Jędrzejowie, Wolborzu. W Warszawie artyści wystąpią 10.08 w kościele pw. Wszystkich Świętych.
KAMILA WRZESIŃSKA
Terminarz wybranych koncertów 2014 r.:
- 02. 08. Jędrzejów, kościół OO. Cystersów godz.19.00 – Jerzy Zelnik, Dominik Sutowicz, Robert Grudzień
– 03.08 - Wolbórz, kolegiata godz. 17.00 - Jerzy Zelnik, Dominik Sutowicz, Robert Grudzień
- 05.08 - Stalowa Wola, klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, godz. 19.00 - Jerzy Zelnik, Dominik Sutowicz, Robert Grudzień
- 06.08 – Lublin, kościoł pw. Św. Rodziny, godz. 19.00 - Jerzy Zelnik, Dominik Sutowicz, Robert Grudzień, prof. Jan Żaryn
- 10.08 – Warszawa, kościół pw. Wszystkich Świętych, godz.17.00 – Colin Andrews, dr Andrzej Wroński, Anna Drela
- 11.08 - Radom, kościół MB Miłosierdzia, godz.18.30 - Colin Andrews, Anna Drela
- 07.09. - Warszawa, katedra św. Floriana, godz.20.00 - Jerzy Zelnik, Robert Grudzień
PROJEKT AUTORSKI ROBERTA GRUDNIA WWW.GRUDZIEN.PL