mega888 Wołyń 2017 – polskie cmentarze na Ukrainie - ReGeneracja2 trwa

Wołyń 2017 – polskie cmentarze na Ukrainie - ReGeneracja2 trwa

2017 08 18 1249 kopia2017 08 18 1250 kopia2017 08 18 1252 kopia2017 08 18 1255 kopia2017 08 18 1262 kopia2017 08 19 1280 kopiaKolejny już rok od Tarnopolszczyzny (i to coraz bardziej południowej) po Polesie Wołyńskie (ostrówki, Melniki) trwa wakacyjny obóz – akcja porządkowania cmentarzy kresowych Wołyń 2017. Uczestnicy z Polski i Ukrainy pod wodza Jacka Burego skutecznie usiłują zachować od niepamięci naszych przodków zamieszkujących tzw. ziemie kresowe. Grono zapaleńców zagrzewa (pomimo spiekoty) do bardzo ciężkiej pracy ten unikalny duch, którego można powiedzieć ostatnim depozytariuszem był ‘dobry duch Polesia” śp. Anatol Sulik.

"Projekt dofinansowano ze środków Senatu RP i Funduszu Inicjatyw Obywatelskich"

Jeśli ktoś chce jeszcze poczuć atmosferę jaka zachowała się – panuje za Bugiem (Zachodnim) do 24 VIII zapraszamy na Kresy. Nigdzie tak pożytecznie i efektywnie się nie zReGenerujecie!
J.F., Nesvich 17 VIII 2017 r.

Projekt stanowił odpowiedź na problem, jakim jest zaniedbywanie miejsc spoczynku Polaków zamieszkujących niegdyś tereny Kresów Wschodnich. Dotyczy to w dużej mierze terenów dawniej polskich, a dziś pozostających na terytorium Ukrainy. Nieliczni mieszkający tam nadal Polacy nie są w stanie samodzielnie zapewnić ochrony kilkudziesięciu cmentarzy, na których niszczeją polskie nagrobki – Legionistów z I wojny światowej, policjantów II RP, żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, czy ludności cywilnej, ofiar rzezi z 1943 r.

W ramach niniejszego projektu, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Senatu RP, ponad 50-osobowa grupa młodzieży – podopiecznych ŚHP, a także dorosłych wolontariuszy z całej Polski, uczestniczyła w dwutygodniowym obozie na zachodniej Ukrainie, którego celem było wsparcie mieszkających tam Polaków w zakresie dbania o polskie miejsca wiecznego spoczynku. Udział w obozie był dla wolontariuszy ważną formą zaangażowania na rzecz Ojczyzny, zachowywania pamięci o Polakach związanych z Kresami. Osoby te porządkowały i wzięły udział w drobnych pracach remontowych 38 tamtejszych nekropolii, zarówno legionowych, kwater 27. WDP AK, jak i cmentarzy, na których pochowani są polscy dawni mieszkańcy tych terenów. Uczestnicy kosili trawę, grabili liście, wycinali suche gałęzie, czyścili pomniki, plewili groby, malowali kwatery, zapalali znicze. Młodzież dbając o miejsca pochówku polskich bohaterów odbywała jednocześnie ważną lekcję historii i patriotyzmu. W nieskrępowany sposób mogła zadawać pytania o historię związaną z poszczególnymi miejscami czy nagrobkami. Nie bez znaczenia były też liczne spotkania z miejscowymi Polakami, którzy chętnie włączali się w prowadzone prace.

Przeprowadzone działania spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów, tak lubelskich jak i ogólnopolskich. W realizację zadania włączyli się też liczni partnerzy, m.in. Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej (w szczególności PSG Dorohusk, PSG Dołhobyczów), Parafia p.w. Św. Krzyża w Lublinie. Po wschodniej stronie Bugu angażowali się liczni Polacy i polonijne instytucje, w tym także parafie.

Jacek Bury, Fundacja Niepodległości

Jeszcze raz przypominamy, że realizacja tegorocznych prac była możliwa dzięki następującym grantodawcom: Projekt dofinansowano ze środków Senatu RP i Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Dziękujemy!