mega888 Lubelskie uroczystości Dnia Jedności Ukrainy.

Lubelskie uroczystości Dnia Jedności Ukrainy.

Delegacja Fundacji Niepodległości wzięła udział w obchodach Dnia  Soborowości (Jedności – Deń Sobornosti), które odbyły się w Lublinie w niedzielę 22 stycznia 2017 roku.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku ku czci żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej – tzw. Petlurowcy (cmentarz prawosławny przy ul. Lipowej). Towarzyszył im ceremoniał wojskowy, z udziałem polskich i ukraińskich żołnierzy Polsko-Litewsko-Ukraińskiej Brygady Międzynarodowej w Lublinie. Odegrano m.in. hymny państwowe Ukrainy i Polski. Nabożeństwom przy pomniku przewodniczył Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel. Przedstawiciele Fundacji tradycyjnie zapalili białe i czerwone znicze.

Druga część uroczystości – Koncert – odbył się w Trybunale Koronnym na Rynku Starego Miasta. Kolędy ukraińskie wyśpiewałchór Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalnikowie (Przemyskie) pod dyrekcją Anny Jamrozy.

Prezes Towarzystwa Ukraińskie w Lublinie (organizator uroczystości wraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie) dr Grzegorz Kuprianowicz wezwał do wspólnego wysiłku, aby w przyszłym roku – na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, ale i Ukrainę – poddać renowacji groby żołnierzy S. Petlury, którzy w latach 1919 – 1920 walczyli ramie w ramie z WP pod wodzą Marszałka J. Piłsudskiego z bolszewicką nawałą, a zmarli w Lublinie i pochowani są właśnie na nekropoli przy Lipowej.

http://lublin.tvp.pl/28738692/22-stycznia-2017-g-1830 (05:43 - 08:33)

Jan Fedirko, FN,  22 I 2017 r.