mega888 W NOWYM STAWIE UCZCILIŚMY 156. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W NOWYM STAWIE UCZCILIŚMY 156. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

2019 01 20 Nowy Staw bis 0 W hołdzie Powstańcom Styczniowym, pamiętając o dziejach ojczystej ziemi i wzrastaniu ku wartościom przyszłych pokoleń jak co roku uczciliśmy w Nowym Stawie rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W mroźny niedzielny wieczór – 20 stycznia – przy mogiłach trzynastu Powstańców z V Oddz. Wojsk Narodowych Woj. Lubelskiego płk. Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka” modlitwę za Ojczyznę i tych którzy oddali za nią życie, zwłaszcza w Powstaniu Styczniowym poprowadził ks. Adam Buczyński proboszcz pobliskiej parafii NMP Królowej Polski w Nasutowie. Po zapaleniu zniczy i oddaniu salwy honorowej przez „Ćwieki” przedstawiciele Towarzystwa Patriotycznego im. gen. Karola Ziemskiego oraz innych organizacji społecznych i niepodległościowych – w tym Fundacji Niepodległości – uczestniczyli w dodatkowym miłym akcencie tegorocznych obchodów. Było to przekazanie dla Grupy Rekonstrukcyjnej Ćwieków flagi narodowej od Prezydenta RP A. Dudy (na 100-lecie odzyskania niepodległości).

Szczególnie cieszy obecność nowych osób fascynatów dziejów Rzplitej oraz miejscowych mieszkańców.
Tradycyjnie ze skraju Lasów Kozłowieckich udaliśmy się na ognisko i przyjacielskie pogawędki w jak zawsze gościnnych progach Domu Nasutów. Antoś dziękujemy za przetwory, zwłaszcza z białej porzeczki.

Byliśmy również obecni na uroczystych obchodach w Lublinie – o tym na tej stronie w http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2054-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego-ad-1863

Kilka zdjęć z Nowego Stawu oraz innych znanych nam miejscach upamiętnienia Powstania Styczniowego w Lublinie także na tej stronie w zakładce „Multimedia”/”Galeria”:

2019 01 20 Nowy Staw bis 1

2019 01 20 Nowy Staw bis 2

2019 01 20 Nowy Staw bis 3

2019 01 20 Nowy Staw bis 4

Tekst Jan Fedirko (FN), foto Piotr Głuchowski – Fedirko (Ćwiek); Nowy Staw 20 I 2019