mega888 UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ZOŁNIERZY II INSPEKTORATU ZAMOJSKIEGO AK

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ZOŁNIERZY II INSPEKTORATU ZAMOJSKIEGO AK

2019 09 30 Radecznica bis 1 W Krypcie Bazyliki pw św. Antoniego w Radecznicy 30 września 2019 roku spoczną kolejni żołnierze AK – WiN, którzy zginęli w walce z sowiecka okupacja po formalnym zakończeniu II wojny światowej – zostali zamordowani na Zamku Lubelskim. Są to ppor. Józef Pyś „Śmiały”, „Ostry”, Paweł Kalinowski „Francuz” oraz Mieczysław Szewczuk „Włoch”. Anonimowo wrzuceni do dołów na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej powracają do nas z honorami dzięki pracy zespołu lubelskiego oddz. IPN pod kierownictwem dyr. Marcina Krzysztofika  oraz Artura Piekarza naczelnika Oddziałowego Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz identyfikacji dokonanej w Lubelskim Zakładzie Medycyny Sądowej.

Fotorelacja autorstwa Ewy Najduk – Gębała na tej stronie w Multimedia/Galeria: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2178-radecznica-uroczystosci-pogrzebowe-zolnierzy-ii-inspektoratu-zamojskiego-ak

Pełen program uroczystości poniżej:
29 września (niedziela)
17:30 – uroczyste wprowadzenie szczątków do kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej;
18:00 – Msza św. i nabożeństwo żałobne;
19:00-22:00 – warta honorowa, czuwanie i modlitwa.
30 września (poniedziałek)
9:00 – wyprowadzenie trumien z kościoła w Wólce Panieńskiej;
10:15 – uformowanie konduktu pogrzebowego na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i Uście w Radecznicy oraz przemarsz do Bazyliki pw. św. Antoniego;
11:00 – msza św. z ceremoniałem wojskowym w Bazylice pw. św. Antoniego w Radecznicy;
12:30 – złożenie trumien ze szczątkami żołnierzy w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK w podziemiach bazyliki.

Organizatorami uroczystości pogrzebowych są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Wojewoda Lubelski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie „Głos Bohatera”. Fundację Niepodległości będzie reprezentować Pani Ewa.
2019 09 30 Radecznica bis
Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości