mega888 XIII Herbertiada

XIII Herbertiada

W dniach 19 – 22 września 2012 w Kołobrzegu odbył się już XIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada". Fundacja Niepodległości była instytucją wspierającą organizatorów. Zapraszamy do obejrzenia laureatów Herbertiady

Na czterodniowy program złożyły się: dwudniowe warsztaty recytatorskie dla młodzieży ponadgimnazjalnej prowadzone przez aktorkę Teatru im. Osterwy w Lublinie p. Jolantę Deszcz – Pudzianowską, konkurs recytatorski, oraz część artystyczna będąca prawdziwą ucztą duchową.

Monodram „Ostatnie tango z Herbertem" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego z Rzeszowa poprzedził rozpoczynający się zaraz po nim konkurs recytatorski. Dał również przedsmak tego, co będzie części artystycznej. Na początek były dwa spektakle z nowego cyklu „Mistrzowie Mistrza" Tym razem przedstawiono twórczość Cypriana Kamila Norwida. .Monodram Haliny Łabonarskiej z Warszawy był „autorskim wyborem wierszy Cypriana KamilaNorwida, którego Zbigniew Herbert (...) uważał za swojego mistrza". Poezja, Norwida podana w surowej, wręcz ascetycznej formie scenicznej brzmiała niezwykle dobitnie. Pomiędzy wierszami czytane były teksty Jana Pawła II będące swoistym komentarzem do poezji „czwartego wieszcza". Inną formę przekazu poezji Norwida zaproponowała Natalia Sikora i akompaniujący jej na fortepianie Piotr Proniuk w koncercie „Absurdustra – próba Norwida". Tym razem wiersze podane były w formie bluesowej  do muzyki Grzegorza Kwietnia i Czesława Niemena, co stanowiło ciekawą propozycję, szczególnie dla młodszej widowni.

Ostatni dzień  „Herbertiady" to ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego. Lauretaką V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego tzw. „Małej Herbertiady" została Patrycja Czochra z Kołobrzegu. Nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosty Kołobrzeskiego i Rafała Żebrowskiego siostrzeńca Zbigniewa Herberta otrzymali: Nagroda Specjalna Maciej Szajnowski z Chojny, III miejsce – Maksym Michałowski z Kołobrzegu, II miejsce – Sebastian Magdziński    ze Szczecina, I miejsce – Maria Czaplewska z Kołobrzegu. W trakcie rozdania uroczystego podsumowania odczytano listy od: p. Haliny Hebert – Żebrowskiej – siostry Poety, Rafała Żebrowskiego – siostrzeńca Poety, Bogdana Zdrojewskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marcina Zydorowicza – Wojewody Zachodniopomorskiego Po odczytaniu listów i prezentacji laureatów „Herbertiady" przyszedł czas na część artystyczną. A w niej zobaczyliśmy poruszający monodram „Requiem Pana Cogito" w wykonaniu Janusza Andrzejewskiego z Poznania oraz inspirowany poezją Zbigniewa Herberta znakomity spektakl baletowy „Alchemik halucynacji" w wykonaniu dwojga tancerzy: Jacka Krawczyka i Joanny Czajkowskiej.

Wysoki poziom „Herbertiada od początku zawdzięcza głównej organizatorce i dyrektorowi Artystycznemu p. Katarzynie Pechman. Po raz pierwszy Przegląd miał okazję skorzystać z nowoczesnych pomieszczeń Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. Wiecej na stronie "Herbertiady"