FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI ŚLADAMI POLSKICH ŻOŁNIERZY W ZIEMI ŚWIĘTEJ

2019 03 Ziemia Sw. bis 27 2019 03 Ziemia Sw. bis 1Do dzisiaj przetrwały w Izraelu ślady obecności polskich żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie - 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Delegacja Fundacji Niepodległości odwiedziła w Ziemi Świętej miejsca szczególnie zapisane na szlaku wojennej wędrówki Polaków. na terenach, gdzie przygotowywali się i szkolili do walki w Europie.
W Tyberiadzie przy kościele pw. Św. Piotra znajduje się kamienny monument w postaci polowego ołtarza, ufundowany w 1945 r. przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. Na tym pomniku - Ołtarzu Ojczyzny - umieszczono herby najważniejszych polskich miast m.in. Wilna, Lwowa, a także Poznania i Gdańska. To pokazuje, że żołnierze, którzy przybyli do Palestyny pochodzili ze wszystkich zakątków Rzeczypospolitej. Przy ołtarzu w Tyberiadzie umieszczona jest poruszająca inskrypcja:
ŻOŁNIERZE ARMII POLSKIEJ NA ŚR. WSCH. O.O.FRANCISZKANOM OPIEKUNOM ZIEMI ŚW. NA PAMIĄTKĘ POBYTU W TYBERIADZIE / TOBIE KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ Z WIARĄ NIEZŁOMNĄ ŻE PRZYWRÓCISZ WOLNOŚĆ I WIELKOŚĆ TWEGO NARODU I PAŃSTWA - SKROMNE DZIEŁO RĄK WŁASNYCH NA ŚRODK. WSCH. Z CZCIĄ I MIŁOŚCIĄ OFIAROWUJĄ. R.P. 1945

Delegacja Fundacji Niepodległości przyozdobiła groby polskich żołnierzy biało czerwonymi wstążkami spiętymi logiem FN zawierającym orła polskiego z herbu RP, z lat 1919 - 1927.
Uczyniono tak m.in. na 272 grobach na cmentarzu wojskowym w Ramla, podobnie w Hajfie (5 grobów Polaków). Na cmentarzu katolickim na wzgórzu Syjon w Jerozolimie pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy i cywilów 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, odprawiona została Msza. św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy tejże formacji PSZ.

2019 03 Ziemia Sw. bis 30
Innym wzruszającym śladem obecności polskich żołnierzy w Jerozolimie są dwie stacje Drogi Krzyżowej - Via Dolorosa - szlaku, który Jezus w męce przebył od rzymskiego pretorium na Kalwarię. Obie znajdują się przy ruchliwej dzisiaj ulicy El-Wad i na terenie ormiańsko-katolickiego klasztoru.
Stacja III (Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem) zawdzięcza od 1947 swój obecny wygląd składkom Polaków przebywającym podczas II wojny światowej w Ziemi Świętej. Kaplicę zdobią typowo polskie wyobrażenia symboliczne. Główne rzeźby Stacji III i Stacji IV (Jezus spotyka Matkę) są dziełem żołnierza II Korpusu, Tadeusza Zielińskiego. Mensę ołtarza IV Stacji podtrzymują dwa polskie orły. Także tu zapłonęły białe i czarowne znicze od Fundacji Niepodległości.

 Fotorelacja z pielgrzymki autorstwa Lucyny i Przemysława Omieczyńskich na tej stronie w zakładce Multimedia/ Galeria " ŚLADAMI POLSKICH ŻOŁNIERZY W ZIEMI ŚWIĘTEJ” http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2073-sladami-polskich-zolnierzy-w-ziemi-swietej

2019 03 Ziemia Sw. bis 35

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...