DZIESIĄTKI CMENTARZY, SETKI LUDZI I TYSIĄCE MOGIŁ. ReAkcja 2019 – Wołyń

2019 08 23 bis 0 2019 08 23 bis 1Zakończyła się trwająca od 9 do 24 sierpnia ukraińska część projektu ReAkcja 2019. Od Podola po Wołyń – Włodzimierz i Polesie – Kowel porządkowanie, odkrywanie i przywracanie pamięci nekropolii kresowych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom – to były trudne, ale jakże piękne dwa tygodnie.
Gościnnym i pomocnym Ukraińcom życzymy wszelkiego dobra w święto niepodległości – Deń Nezałeżnosti Ukrainy.

9 sierpnia wyruszyła dwunasta już wyprawa na Kresy. Kolorowa wataha młodszych i starszych, uczniów, studentów, absolwentów, rencistów i emerytów; sztafeta pokoleniowa. Najmłodszy uczestnik miał lat 12, najstarszy 88. Kwaterowaliśmy w warunkach polowych: na plebaniach, w szkołach, schroniskach, w namiotach i na łóżkach. Rytm dnia wyznaczały stałe punkty: od pobudki, Mszy Świętej, śniadania poprzez pracę na cmentarzach, obiady, pogadanki, spotkania z lokalnymi mieszkańcami, aż po wieczorne odprawy, na których podsumowywano dzień i wyznaczano przydział prac na kolejny. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, rozmów, serii ciekawych prelekcji, wypadów nad wodę, wieczornych seansów filmowych i zwiedzania miejsc naznaczonych historią Polski takich jak Zbaraż, Krzemieniec czy Beresteczko. To w takich miejscach działa się ta mała i ta wielka historia naszej ojczyzny. We wszystkich naszych działaniach uczestniczyli Polacy, mieszkańcy Ukrainy, obywatele swoich małych ojczyzn; opowiadali swoje historie, brali udział w pracach polowych, wspólnie zapalaliśmy znicze i modliliśmy się na grobach… W projekt włączyli się także Ukraińcy, studenci Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku, ale także mieszkańcy okolicznych cmentarzy, na których pracowaliśmy; przynosili żywność, wodę, ale także rodzinne albumy ze zdjęciami, wspominali polskich sąsiadów sprzed wojny, opowiadali swoje rodzinne historie.

Projekt dofinansowano ze środków:
Senatu Rzeczypospolitej i Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

„Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.”

 


Porządkowaliśmy, stare, zapomniane cmentarze, na nich pracy nigdy nie zabraknie; koszenie trawy, grabienie starych liści, wycinka spróchniałych i połamanych drzew, wynoszenie śmieci… Podobne czynności wykonujemy na rodzinnych grobach. Taki obowiązek mamy także wobec przodków. Wielokrotnie w te sierpniowe wieczory na Wołyniu i Podolu o tym rozmawialiśmy ze sobą i rodakami zza Buga. I wspólnie dochodziliśmy do wniosku, że praca na cmentarzach jest ważna, ale ważniejsza jest nasza obecność i pamięć; to żeby się spotkać, wspólnie popracować, pomodlić się a w końcu po prostu pogadać i poznać. Tak budowaliśmy ten projekt.
W wolne dni, a czasem i popołudnia nie zabrakło wypraw nad wodę, byliśmy zapraszani i do lokalnych cerkwi i do domów kultury, do polskich i ukraińskich domów gdzie częstowano nas opowieściami, miodem i herbatą. Wszędzie gdzie się pojawialiśmy spotykaliśmy się z życzliwością i gościnnością. W trakcie tych wielu spotkań rozmawialiśmy także o historii, tej tragicznej, wciąż jeszcze nie zabliźnionej historii polskich losów w czasie II wojny światowej. Szukaliśmy kolejnych polskich pochówków, wskazywano nam takie miejsca, opowiadano ich historię… Po to też Tam byliśmy. I dlatego będziemy Tam wracać. Historia polskich Kresów nie zakończyła się w roku 1945, kiedy ostatecznie zniknęła niemal polska populacja na Wschodzie. Historia polskich Kresów trwa dopóki Polacy chcą Tam jeździć i pamiętać. Ta kolorowa Wataha, która wzięła udział w tegorocznym obozie staje się tragarzem współczesnej historii Kresów.
Nasze tegoroczne, sierpniowe działania na Wołyniu i Podolu odbyły się w ramach projektu Wołyń 2019 i Lublin 1569-2019. ReAkcja 

 

 2019 08 23 bis 2

 2019 08 23 bis 6

2019 08 23 bis 5 

 2019 08 23 bis 7

2019 08 23 bis 3

 2019 08 23 bis 8

Jacek Bury, Jan Fedirko, Członkowie Zarządu Fundacji Niepodległości, Wołyń sierpień 2019 r.

  Senat. Logo

NIW CRSO logo bisFIO logo bis

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...