mega888 MASZERUJĄ CICHO NIBY CIENIE

MASZERUJĄ CICHO NIBY CIENIE

2021 03 07 Belzyce ZAPORA

Maszerowaliśmy cicho niby cienie może nie tylko ze względu na reżim sanitarny (przemarsz nie miał charakteru zgromomadzenia publicznego), ale niezwykle zimny i mocny przenikliwy wiatr. Uniemożliwił on odśpiewanie Marszu Zaporczyków po przejściu z kościoła pod pomnik upamiętniający walczących o niepodległość Polski podczas II wojny światowej oraz po jej formalnym zakończeniu - w podziemiu antykomunistycznym. Wszystko to w Bełżycach miejscu w którego okolicach intensywnie walczył mjr cc Hieronim Dekutowski Zapora wraz z oddziałem. Zgodnie z tradycją uroczyste obchody zaczęły się od Mszy św. w kościele Nawrócenia Pawła Apostoła w intencji "Zapory" oraz jego podkomendnych m.in. "Rysia", "Uskoka", "Żbika", "Białego", "Zawady". W homilii nawiązującej do czasu walk o niepodległość w oparciu o literaturę ks. Prałat apelował o troskę o Polskę "Daj wielkość serc gdy będzie wielka, daj wielkość serc gdy będzie mała"!

Delegacja Fundacji Niepodlełości (jako jedyna) zapaliła białe i czerwone znicze we wszystkich miejscach upamiętnień z okresu walk z okupantami oraz w tzw. II podziemiu niepodległościowym w Bełżycach i pobliskiej okolicy.

Fotorelacja z wydarzenia aut. Jana Fedirko - członka zarządu Fundacji Niepodległości na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2363-maszeruja-niczym-cienie-belzyce-7-iii-2021