PAMIĘCI ROTMISTRZA PILECKIEGO

2021 05 25 bis 00Wszystkim dążącym do relatywizacji zbrodni komunistycznego aparatu represji z PRL pragnę przypomnieć słowa rtm. Pileckiego „Mnie tutaj (czytaj w ubeckim więzieniu) wykończyli. Oświęcim to była igraszka...”
Może to przypadek, ale czytanie z Ewangelii na dzisiejszy dzień jak ulał pasuje do Rotmistrza. Zwłaszcza o tym jak to „pierwsi będą ostatnimi, a ostatni pierwszymi” (Mk 10, 28-31). Pierwszy w boju, pierwszy w działalności społecznej i animacji życia publicznego w swych rodzinnych stronach, pierwszy w konspiracji, pierwszy ochotnikiem do Auschwitz po ludzku staje się ostatnim. Zamordowany „w trybie” zbrodni sądowej ma zostać zapomniany – jak wszyscy Niezłomni Żołnierze Wykleci – ma być ostatnim. Dziś stał się pierwszym… symbolem, heroicznym wzorem cnót chrześcijańskich i obywatelskich. Niech każdy z nas postara się na ile może przyczynić do tego!
Heroiczność postawy Witolda Pileckiego w całym życiu nie tylko nie podlega dyskusji, co wręcz jest wzorem, który mam nadzieję będzie utrwalony w zbiorowej pamięci nie tylko Polaków poprzez proces beatyfikacyjny.

25 maja 1948 r. komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. W warszawskim więzieniu na Mokotowie przeprowadzono egzekucję rtm. Witolda Pileckiego. Bezpośrednim wykonawcą wyroku był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”. Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach. We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. (z inf. IPN, Oddz. L-n).
W Lublinie postać bohaterskiego Rotmistrza upamiętniliśmy m.in. poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na rondzie Rotmistrza Witolda Pileckiego (u zbiegu al. Solidarności, Sikorskiego i ul. gen. Ducha). Wieczorem nastąpi zapalenie zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego ułożonych w napis PILECKI.
Tekst i foto Jan Fedirko, FN, L-n, 25 maja 2021 

Fotorelacja z wydarzeń aut. Jana Fedirko (FN) i Doroty Stefańskiej na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2384-pamieci-rotmistrza-pileckiego

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...