GRUPA EDUKACJI HISTORYCZNEJ FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI PODCZAS D-DAY NA HELU

2021 08 26 GEH Hel bis 1 640x427Rekonstruktorzy z Fundacji Niepodległości – Grupy Edukacji Historycznej - podczas wydarzenia w dniach 26-28 sierpnia br. wzięli udział m.in. w: uroczystość rozpoczęcia D-Day Hel wystawiając 2 poczty sztandarowe, które wciągnęły na masz flagę Polski oraz USA; prezentacji pojazdów w Porcie Rybackim; defiladzie pojazdów zabytkowych ulicą Wiejską; promocji Fundacji Niepodległości oraz sponsorów dzięki których wsparciu finansowemu możliwy był nasz udział - Bogdanki i Perły - przed Urzędem Miasta Hel; inscenizacji głównej (w umundurowaniu piechoty USA); uroczystości zakończenia D-Day Hel - opuszczenie flag (1 poczet flagowy opuscił flagę Polski).
Z zasobów Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie Fundacji Niepodległości zaprezentowane zostały: półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal. 12,7mm Halftrack M16 w barwach 1 Pułku Artylerii Przeciw Lotniczej Lekkiej 1 Dywizji Pancernej; opancerzony wóz zwiadowczy Daimler Dingo w barwach Dowództwa 2 Korpusu Polskiego; samochód tzw. „Jeep” - Willys Ford GPW.
Nasi rekonstruktorzy przedstawiali sylwetki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z pełnym uzbrojeniem oraz wyposażeniem.
Oczywiście największą furrorę – zwłaszcza wśród dzieci – zrobił jak zwykle wyjątkowy żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa - kpr. miś Wojtek.
Największym wydarzeniem imprezy była inscenizacja lądowania aliantów na plażach Normandii. Widowisko miało miejsce na plażach Cyplu Helskiego i przyciągneło duże grono widzów. Kolejnym spektakularnym wydarzeniem niczym z planu filmowego była inscenizacja desantu wojsk powietrznodesantowych armii amerykańskiej.

Fotorelacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2416-grupa-edukacji-historycznej-fundacji-niepodleglosci-podczas-d-day-na-helu

 

D-Day Hel to jedno z największych widowisk historycznych na Pomorzu. Impreza plenerowa o charakterze historycznym, której założeniem jest rekonstrukcja operacji „Overlord” z 1944 roku, czyli lądowania wojsk alianckich w Normandii.
Wydarzenie historyczne D-Day Hel to unikatowa lekcja historii w trakcie której zgromadzona publiczność podziwiała z bliska na ulicach Helu uczestników w mundurach historycznych oraz prawdziwe pojazdy wojskowe z lat 40-tych. Jednym z kluczowych elementów imprezy były widowiska ukazujące epizody bitewne. Historia walk w Normandii została odtwarzana w trakcie dynamicznych inscenizacji w terenie które odbywaliśmy w pobliżu różnych obiektów militarnych takich jak fortyfikacje, schrony, stanowiska dowodzenia itp. W trakcie inscenizacji wykorzystywana została pirotechnika wzbogacona o efekty dźwiękowe i wizualne. W trakcie imprezy Hel zamienił się w miasteczko w Normandii a na jego ulicach pojawili się rekonstruktorzy i historyczne pojazdy. Widzowie mieli również możliwość bliższego przyjrzenia się historii lądowania aliantów w Normandii w trakcie prezentacji i wystaw organizowanych zorganizowanych przez grupy rekonstrukcyjne. Na scenie umiejscowionej na bulwarze nadmorskim organizowane były konkursy, pokazy mody a wieczorami koncerty z muzyką z lat 40-tych.

D Day Hel jest imprezą historyczną organizowaną przez Fundację Zabytków Techniki Militarnej z Bielska-Białej, Gminę miejską Hel oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całego kraju. Wydarzenie nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej. Operacja lądowania aliantów w Normandii rozpoczęła się 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. W walkach w Normandii brali również polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).
Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza sporej dawki wiedzy dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Według danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel, Hel w okresie trwania imprezy odwiedziło ponad 100 tysięcy widzów.
Ogromne znaczenie dla uczestników mają prezentowane seminaria historyczne wzbogacone o elementy multimedialne prezentujące historię walk. Prelekcje odbywające się w Muzeum Obrony Wybrzeża na Baterii Schleswig-Holstein, w miejscu gdzie dotyka się prawdziwej historii. Niewątpliwie ogromnym atutem są prowadzący i uczestniczący w tym przedsięwzięciu polscy historycy, specjalizujący się w historii.

Serdecznie dziękujemy firmom z Lubelszczyzny, dla których edukacja historyczna jest bardzo ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych- to dzięki Lubelskiemu Węglowi Bogdanka oraz Browarom Perła możliwe było zaprezentowanie Grupy Edukacji Historycznej oraz zabytkowych pojazdów historycznych z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie Fundacji Niepodległości podczas D-Day Hel 2021.

BOGDANKA whitegreen

logotyp perla podglad large

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...