DODGE WC51 Z WYREMONTOWANYM SILNIKIEM DZIĘKI WSPARCIU NIW-CRSO

Dodge bisDodge WC51 wraca do służby w Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie. Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu PROO 5 POMOC DORAŹNA udało się przeprowadzić remont silnika i tym samym przywrócić do pełnego użytkowania historyczny eksponat – oryginalną półciężarówkę – pojazd sanitarny w barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie (we Francji, Belgii, Holandii oraz w Niemczech) – pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. W ten sposób kolekcja Muzeum działającego w ramach Fundacji Niepodległości ponownie może być w pełni wykorzystywana – zarówno stacjonarnie (na miejscu) np. podczas lekcji z Misiem Wojtkiem, jak i podczas uświetniania uroczystości patriotycznych i niepodległościowych np. pikniki podczas świąt państwowych jak Święto Niepodległości 11 listopada. Piecze nad pojazdem sprawuje fundacyjna Grupa Edukacji Historycznej. Bierze ona udział wraz z pojazdami bojowymi m.in. ww w szeregu wydarzeń wspierających budowanie pamięci historycznej w naszym kraju np. Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie czy oprawa składania przysięgi wojskowej przez kolejne pododdziały 2 LBOT jak i poza jego granicami np. pod Monte Cassino. Każdy może dotknąć, a nawet zasiąść za kierownicą pojazdu (oczywiście podczas postoju). Ważne dla nas jest zapewnienie odbiorcom bezpośredni kontakt z historią.
Naprawa Dodge po niespodziewanej awarii (cóż niemal 80 lat minęło), a bardzo trudnym przez co zarazem kosztochłonnym remoncie jest tym ważniejsza, że służy ona często podczas wydarzeń plenerowych np. rekonstrukcji historycznych jako środek umożliwiający przewóz sprzętu, eksponatów i ludzi.


Głównymi działaniami podjętymi dzięki wykorzystaniu środków pochodzących z dotacji PROO 5 były zakup części i naprawa silnika w Dodge WC 51, w tym m.in. głowicy, zaworów, tłoków, pierścieni, uszczelki – jednym słowem kapitalny remont. Odbywał się on na podstawie dokładnej analizy usterek silnika, przez profesjonalny serwis samochodowy, posiadający doświadczenie w naprawach zabytkowych pojazdów - KEWT Centrum Motoryzacji.
Jeszcze raz dziękujemy dla Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego za bezcenne dla nas wsparcie oraz miłą współpracę.

 

2021 06 10 bis 

 2021 06 10 bis 1

 2021 06 10 bis 2

 Dodge

 lofo podstawowe kolorProgram Rozwoju Organizacji Obywatelskich

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...