mega888 COROCZNE CZYTANIE SZEWCZENKI NA SKWERZE SZEWCZENKI

COROCZNE CZYTANIE SZEWCZENKI NA SKWERZE SZEWCZENKI

Afisza plPomimo, a może właśnie tym bardzie w ten straszny czas moskalskiej agresji na Ukrainę 9 marca 2022 na lubelskim Skwerze Szewczenki (róg ulic Ruskiej i Podzamcze) tradycyjnie w dniu urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy – nie tylko ukraińskich - odbędzie się wspólne czytanie jego poezji. Bez Tarasa Szewczenki trudno wyobrazić sobie współczesną ukraińską tożsamość i kulturę. Celem agresora jest nie tylko zniszczenie państwa ukraińskiego, ale także pozbawienie Ukraińców własnej tożsamości, tradycji i języka.
Organizatorzy nie zważając na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, postanowiliśmy kontynuować tę tradycję, aby zaświadczyć, że próby zniszczenia tożsamości ukraińskiej są skazane na niepowodzenie.
Zapraszamy serdecznie w środę 9 marca 2022 roku, o godz. 16.00 do wspólnego czytania poezji Wielkiego Kobziarza w jego 208. urodziny.
Zapewne wielu z nas nie będzie mogło w tym roku przybyć na skwer Szewczenki, gdyż kto tylko może zajmuje się teraz pomocą dla Ukrainy oraz uchodźców wojennych z niej. To jest zrozumiałe i dziś najważniejsze. Kto jednak będzie mógł oderwać się na chwilę zapraszamy – warto.
Szczególnie prosimy o przybycie z uchodźcami z Ukrainy, którzy właśnie przybyli do Lublina, a którym pomagacie, opiekujecie się. Mamy nadzieję, że udział w tym wydarzeniu umocni ich, a poezja wieszcza narodowego doda im sił i nadziei.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/460935048910200

Fotorelacja z wydarzenia aut. J. Fedirko i Towarzystwa Ukraińskiego na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2496-coroczne-czytanie-szewczenki-na-skwerze-szewczenki

Organizator: Towarzystwo Ukraińskie

Wydarzenie realizowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Afisza ua