mega888 Wykład w radomskim Klubie "Grota"

Wykład w radomskim Klubie "Grota"

Na zaproszenie członków Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ,,Grota" w Radomiu stawili się przedstawiciele Zarządu Fundacji Niepodległości: Piotr Gawryszczak, Paweł Żalicki i Jacek Bury. Tematem prelekcji była kilkuletnia akcja porządkowania polskich cmentarzy na Wołyniu. Wykład ,,Wołyń-Redivivus 2008-2013" odbył się 12 lipca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która jest stałym miejscem spotkań radomskiego Klubu Grota. Mimo wakacyjnej pory na spotkanie przybyło kilkudziesięciu słuchaczy.

 

Na wstępie działania Fundacji Niepodległości przybliżył wiceprezes P. Gawryszczak. Zebrani mogli, więc dowiedzieć się i o przedsięwzięciach realizowanych za wschodnią granicą, i o ogólnopolskim projekcie upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, i o konkursach historycznych skierowanych do młodzieży oraz innych akcjach wspieranych przez Fundację Niepodległości.

Wykład o trwającej już sześć lat przygodzie z historią Wołynia wygłoszony przez niżej podpisanego dotyczył przede wszystkim prac porządkowych i renowacyjnych jakie w ciągu tego czasu młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy i towarzyszący jej wolontariusze przeprowadzili na wielu polskich cmentarzach i miejscach pamięci. Podczas tych wyjazdów porządkowano m. in. cmentarze w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach, Bindudze, Turzysku, Kupiczowie, Jeziornem, Rożyszczach. Te cmentarze to miejsca spoczynku legionistów Komendanta Piłsudskiego, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, ofiar rzezi na Wołyniu dokonanej przez OUN-UPA, to groby żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK... W większości anonimowe, bezimienne, polskie. Czas między powstaniem cmentarza Legionów (Kostiuchnówka, 1916 rok), a cmentarzem żołnierzy Armii Krajowej (Rymacze 1944 rok) to czas jednego ledwie pokolenia. A grobów tyle, że kilka można by nimi obdzielić... Na ekranie rzutnika zaprezentowano zdjęcia dokumentujące stan polskich-wołyńskich nekropolii, ale także filmiki przedstawiające codzienne obozowe życie podczas wakacyjnych wypraw na Wołyń. Po prezentacji odbyła się dyskusja. Poruszano tematy dotyczące drażliwych aspektów polsko-ukraińskiej historii, rosnącego kultu Stepana Bandery jaki kwitnie na Zachodniej Ukrainie i konsekwencji jakie niesie ten fakt dla przyszłych relacji między naszymi państwami. Dzielono się swoimi wrażeniami z wizyt na Ukrainie, przypominano różne aspekty naszej wspólnej historii. Po prelekcji słuchacze Klubu Grota mieli możliwość zapoznać się z częścią oferty wydawniczej Fundacji Niepodległości i zakupić różne numery kwartalnika Kwarta oraz książkę poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego pt. Wyklęci

Na koniec prelegenci zaprosili wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji porządkowania polskich cmentarzy na Ukrainie. Pierwsi chętni zgłosili się tuż po prelekcji. Tegoroczny obóz szlakiem polskości Wołynia odbędzie się tradycyjnie w drugim miesiącu wakacji. Projekt Wołyń 2013. Rebelia planowany jest w terminie 7 – 23 sierpnia. Chętnych do udziału w zapraszamy. Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram.

Tekst: Jacek Bury / Fundacja Niepodległości

Zdjęcia: Paweł Żalicki / Fundacja Niepodległości

Wołyń 2013. Rebelia

Termin:

7 – 23 sierpnia 2013 roku

Organizatorzy:

Fundacja Niepodległości

Środowiskowy Hufiec Pracy

Parafia p.w. Świętego Krzyża w Lublinie

Program wyprawy:

1. Lublin - Ostrówki - Zamłynie (7 sierpnia)

2. Luboml - Binduga (8 sierpnia)

3. Luboml - Jankowce (9 sierpnia)

4. Zamłynie - Kowel (10 sierpnia)

5. Świtiaź - dzień wolny (11 sierpnia)

6. Zasmyki (12 sierpnia)

7. Turzysk (13 sierpnia)

8. Kupiczów (14 sierpnia)

9. Pisoczno / Mielniki - dzień wolny (15 sierpnia)

10. Kowel - Kostiuchnówka (16 sierpnia)

11. Polska Góra (17 sierpnia)

12. Kostiuchnówka – Reduta Piłsudskiego (18 sierpnia)

13. Kowel – cmentarz legionowy (19 sierpnia)

14. Kowel – cmentarz parafialny (20 sierpnia)

15. Koszyszcze – Przebraże (21 sierpnia)

16. Kostiuchnówka - dzień wolny (22 sierpnia)

17. Kostiuchnówka - Lublin (23 sierpnia)

Tłustym drukiem zaznaczono miejsca zakwaterowania grupy. Tak więc od 7 do 10 sierpnia będziemy przebywać na terenie Międzynarodowego Centrum Ekumenicznej Integracji w Zamłyniu. 10 sierpnia przejedziemy do kolejnej kwatery, w Kowlu. Tu, na terenie parafii kościoła p. w. Świętej Anny będziemy przebywać do 16 sierpnia, skąd wyruszymy do Kostiuchnówki na teren obozu harcerskiego. Na obozie w tzw. Polskim Lasku będziemy kwaterować do dnia 23 sierpnia. Powrót zaplanowany jest na dzień 23 sierpnia. I biorąc pod uwagę trasę przejazdu z Kostiuchnówki do Lublina (około 160 kilometrów) oraz czas przejazdu przez granicę, do Lublina powinniśmy dotrzeć późnym popołudniem, między godziną 16-tą a 18-tą.

Wymagany ekwipunek uczestnika: paszport, ubrania robocze, śpiwór, karimata bądź koc, oświadczenie rodziców wyrażające zgodę na wyjazd dziecka (w przypadku nieletnich uczestników), latarka, nakrycie głowy, podwójny zestaw obuwia, ciepłe ubranie, naczynia (kubek, talerz, miska, sztućce), ręcznik i co tam komu potrzebne jest do przeżycia włącznie z kosmetykami (wersja dla dziewcząt) i piłką nożną (wersja dla chłopców).

Organizatorzy zapewniają bezpłatny udział w projekcie (przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie).

Kontakt do koordynatora projektu: Jacek Bury, tel. 508 323 498, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...