mega888 Dziesiąta edycja Festiwalu "Nadzieja"

Dziesiąta edycja Festiwalu "Nadzieja"

Tradycyjnie już, w ostatni tydzień lipca, wielbiciele talentu i twórczości Jacka Kaczmarskiego kierowali się do Kołobrzegu. W Sali „Łuczniczka" kołobrzeskiego MOSiR-u odbyła się już dziesiąta, jubileuszowa, edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja". Organizatorem była Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego a Dyrektorem Artystycznym, jak co roku, był niezmordowany Jacek Pechman. Fundacja Niepodległości była współpartnerem Festiwalu.

Jak co roku, każdy z uczestników części konkursowej wykonywał dwa utwory: jeden Jacka Kaczmarskiego i drugi własny. W części konkursowej mogliśmy zobaczyć 20 – tu uczestników. Niewątpliwie bohaterem wieczoru był Przemysław Mazurek, który otrzymał pierwszą nagrodę, nagrodę polonijną i nagrodę publiczności. Paweł Leszoski otrzymał drugą nagrodę oraz nagrodę im. Władysława Stasiaka. Przy wręczaniu tej drugiej nagrody przez Barbarę Stasiak okazało się, że laureat był słuchaczem wykładów Władysława Stasiaka na Uniwersytecie Warszawskim. Trzecią nagrodę otrzymała Justyna Panfilewicz. Wyróżnieni zostali Jakub Kwaśniewski, Wiktoria Wizner i Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ. Grand Prix Prezydenta RP otrzymał Tomasz Wachnowski.

Ponieważ był to jubileuszowy festiwal w części artystycznej organizatorzy poprosili laureatów z lat ubiegłych o wykonanie najbardziej „sztandarowych" utworów Jacka Kaczmarskiego. Okazało się to znakomitym pomysłem i widzowie mieli prawdziwą ucztę artystyczną.

Na tym festiwalu nie mogło zabraknąć wspomnienia o zmarłym 20 października 2012 Przemysławie Gintrowskim, którego droga artystyczna była w dużej części związana z Jackiem Kaczmarskim. Ale był on również niedościgłym wykonawcą i interpretatorem wierszy Zbigniewa Herberta. „Nikt bowiem wcześniej ani później nie był w stanie tak precyzyjnie uchwycić sensu wiersza wolnego przy jednoczesnym zachowaniu powtarzalności melodii i formy w całości przyjaznej dla słuchacza" – tak o Nim pisze Piotr Kajetan Matczuk w artykule, który ukaże się w najbliższym numerze „Kwarty". Hołdem dla Zmarłego był specjalny koncert zatytułowany „Pieśń o śnie" przygotowany przez kwartet ProForma, występujący w składzie... pięcioosobowy. Brawurowo wykonane utwory Gintrowskiego na długo pozostaną w pamięci słuchaczy, którzy wymogli na artystach bis trwający do 3 – ej nad ranem.

Kolejny dzień to tradycyjnie już prezentacja unikalnych materiałów filmowych dotyczących. Tym razem można było obejrzeć, zarejestrowany amatorską kamerą koncert z listopada 1993 z obszernymi fragmentami tworzonego wtedy programu „Sarmatia".

Przed filmem odbył się I Ogólnopolski Test Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Wzięło w nim udział 14 uczestników. Test składał się ze 100 pytań i w naszej ocenie wymagał bardzo rozległej wiedzy. Tym bardziej słowa uznania należą się uczestnikom, z których aż 8 miało więcej niż 50 prawidłowych odpowiedzi a zwycięzca testu odpowiedział prawidłowo aż na 78 pytań.

Następna edycja Festiwalu dopiero za rok ale już teraz zapraszamy. Warto.