mega888 Uroczystości ku czci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - relacja

Uroczystości ku czci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - relacja

Pułkownik Kukliński – zwycięska misja” pod takim hasłem odbył się cykl uroczystości poświęconych pamięci Ryszarda Kuklińskiego, które odbyły się w sobotę 7 listopada. Rano odbyła się w Otwocku uroczystość nazwania ulicy. O godzinie 11:00 w Zakręcie, w kościele parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji pułkownika Ryszarda Kuklińskiego pod przewodnictwem Biskupa Seniora Łowickiego Józefa Zawitkowskiego. Po Mszy przed wejściem do kościoła został odsłonięty kamień upamiętniający pułkownika Kuklińskiego. Bardzo emocjonalne przemówienie wygłosił bliski przyjaciel płk. Kuklińskiego p. Mirosław Barszcz. Odczytano też list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przemówienie wygłosił zastępca Ambasadora USA w Polsce p. John Law. Poświęcenia kamienia dokonał biskup Zawitkowski.

Kulminacyjnym punktem była konferencja, która odbyła się w „Zajeździe u Mikulskich” w Wiązownie. Konferencja zatytułowana „Pomnik symboliczny. Pułkownik Kukliński zwycięska misja” rozpoczęła się od wręczenia nagród w dwóch konkursach: historycznym dla gimnazjalistów oraz plastycznym o charakterze otwartym.

Następnie pod przewodnictwem prof. Jana Żaryna rozpoczęła się konferencja, w której wygłoszono następujące referaty:

Szpiegostwo i szpiedzy, czyli spiskowe wersje historii (prof. Tomasz Panfil)

Homo sovieticus – człowiek zniewolony (dr hab. Józef Brynkus)

Między zdradą a honorem oficera (Michał Siwiec-Cielebon)

Z ojca na syna, czyli patriotyzm dziedziczny (Kajetan Rajski)

Pułkownik Kukliński – ostatni żołnierz wyklęty (Tadeusz Płużański)

Przebić żelazną kurtynę (prof. Tadeusz Wolsza)

Archetyp żołnierza niezłomnego na drodze do Niepodległości (Tomasz Łysiak)

Po konferencji odbyła się bardzo żywa dyskusja prowadzona przez redaktora Bogdana Rymanowskiego.

Obradom przysłuchiwało się ok. 200 osób a wśród nich byli senatorowie i posłowie oraz wiele innych znakomitych osobistości i gości przybyłych z całej Polski i zza granicy.

Konferencję zakończył koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołu „Contra Mundum” oraz Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego. Oba koncerty zapowiadał prof. Tomasz Panfil występujący w nowej roli konferansjera.

Tej uroczystości nie byłoby gdyby nie zapał i energia p. Małgorzaty Kupiszewskiej, nauczycielki, dziennikarki, właścicielki lokalu „Zajazd u Mikulskich”. Dzięki niej uroczystości miały taki rozmach. Dziękujemy.

Fundacja Niepodległości ufundowała nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu historycznego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://pulkownikkuklinski.pl/zwycieska-misja/

Zapraszamy też do galerii zdjęć. Uroczystości w Zakręcie, Konferencja w Wiązownie

Przemysław Jaśkiewicz