HISTORYCZNE POJAZDY POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH W OPRAWIE ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

 

Fundacja Niepodleglosci Muz WP Pojazdy pokaz 2017 08 14 INTERNETW oprawie tegorocznych oficjalnych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Warszawie wystąpią historyczne pojazdy wojskowe prezentowane przez Fundację Niepodległości z Lublina. Będzie to siedem pojazdów w barwach jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – 2 Korpusu Polskiego walczącego we Włoszech pod dowództwem gen.Władysława Andersa oraz 1 Dywizji Pancernej walczącej w północnej Europie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Pojazdom będą towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, w mundurach z bronią i wyposażeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Pojazdy przybędą do Warszawy już w poniedziałek 14 sierpnia. Dzięki uprzejmości Muzeum Wojska Polskiego będą korzystały z miejsca udostępnionego na ekspozycji w parku plenerowym MWP przy Alejach Jerozolimskich 3.

W południe 14 sierpnia 2017 trzy pojazdy w barwach 2 Korpusu Polskiego wezmą udział w otwarciu przez Panią Senator Annę Marię Anders wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie (ekspozycja na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Alei Ujazdowskich od godz. 12:00).

Od godziny 14:00 do 19:00 w poniedziałek 14 sierpnia 2017 wszystkie pojazdy prezentowane przez Fundację Niepodległości będzie można oglądać na Pokazie Specjalnym zorganizowanym na terenie parku plenerowego Muzeum Wojska Polskiego przy Al. Jerozolimskich 3. Wśród prezentowanych elementów wyposażenia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych warto zwrócić uwagę na oryginalny proporczyk 15 Pułku Ułanów Poznańskich, biorącego udział w Bitwie o Monte Cassino – zamontowany jako znak rozpoznawczy na opancerzonym transporterze Scout Car w barwach tej jednostki. Najmłodsi zwiedzający docenią zapewne fakt, że rekonstruktorom będzie towarzyszć postać słynnego Misia Wojtka, który służył w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim. Wstęp na poniedziałkowy pokaz na terenie Muzeum Wojska Polskiego jest wolny.

W dniu Święta Wojska Polskiego (wtorek, 15 sierpnia 2017) od godz.13:00 historyczne pojazdy wojskowe zostaną zaprezentowane na oficjalnym „Festynie Żołnierskim” przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Parku Agrykola po uroczystej defiladzie w Alejach Ujazdowskich. Zaplanowano tam pokazy wyszkolenia żołnierzy oraz współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, koncerty, a także otwarcie wystawy pt. „Legiony to ...” piosenka i Pieśń Reprezentacyjna WP. Pojazdom prezenetowanym przez Fundację Niepodległości będą towarzyszyli na „Festynie Żołnierskim” rekonstrukorzy z Grupy Edukacji Historycznej w mundurach z bronią i wyposażeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych oraz postać Misia Wojtka.

Prezes zarządu Fundacji Niepodległości, Przemysław Omieczyński powiedział:
- Święto Wojska Polskiego kieruje naszą myśl ku chwalebnemu zwycięstwu Polaków nad bolszewicką nawałą w roku 1920. Powinniśmy jednak pamiętać, że tamto zwycięstwo nie tylko ocaliło odrodzoną Rzeczpospolitą i Europę lecząca rany Wielkiej Wojny, ale też wzmocniło ducha narodu - wpisując się w wieniec chwalebnych czynów polskiego oręża. Ten duch prowadził dwadzieścia lat później polskich żołnierzy, którzy nie ulegli po Wrześniu 1939 i kontynuowali walkę o wolność Ojczyzny na wszystkich frontach II wojny światowej.
Wielu z nich przypadł w udziale gorzki los żołnierzy tułaczy, którzy mimo swojej ofiary nie mogli powrócić do rodzinnych domów - pozostając na emigracji. Pamięć o ich dokonaniach nie poszła na marne. Krzepiła kolejne pokolenia, które po latach mogą żyć wreszcie w wolnym kraju.
Prezentowane przez Fundację Niepodległości historyczne pojazdy wojskowe i nasi rekonstruktorzy upamiętniają wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy - ponieważ jesteśmy przekonani, że pamięć buduje tożsamość nowoczesnych społeczeństw. Zapraszamy więc wszystkich do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu z historią z okazji Święta Wojska Polskiego.

 

Pojazdy, które Fundacja Niepodległości zaprezentuje w Warszawie w oprawie oficjalnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego:

Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu i łączności z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego we Włoszech
White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego
Ciężarówka GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył Miś Wojtek
M16 MGMC „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm – w barwach 1 Dywizji Pancernej
Dodge WC52 – ciężarówka 3/4 t, pojazd sanitarny – w barwach 1 Dywizji Pancernej
Royal Enfield – motocykl łączników i gońców – w barwach 1 Dywizji Pancernej

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...