1. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI DUCHOWNYCH NIEZŁOMNYCH

2018 10 19 bis 1 W rocznice zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki duszpasterza Solidarności i ludzi pracy 19 października br. po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Sejm RP ustanowił nowe święto państwowe. W Lublinie od wielu lat tego dnia czciliśmy pamięć wiernego kapłana modląc się, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod tablicą upamiętniająca. Uroczystości zawsze animował NSZZ „Solidarność” - Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego, który po sąsiedzku ma siedzibę. Tak było i w tym roku. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Św. Piotra Apostoła, o godz. 18.
Wcześniej uczynił to Wojewoda w asyście wojskowej.
Przedstawiciel Fundacji Niepodległości tradycyjnie zapalił biały i czerwony znicz. 

Uzasadnienie projektu ww. święta opisuje wkład duchownych, który wart jest przypomnienia – zacytowania fragmentów w 100-lecie odzyskania przez Polske niepodległości:
„Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski.

 

 

W okresie, gdy Polska utraciła wolność i zniknęła z map Europy, to duchowni często byli depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Mówili bowiem zarówno o wolności wewnętrznej – osobistej, jak i społecznej oraz politycznej.
…duchowni podczas zaborów nie tylko angażowali się w walkę o polskość na gruncie społecznym, kulturowym i publicystycznym, ale też stawali do walki z bronią w ręku. (…) Warto tu wspomnieć postaci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i ks. Stanisława Brzóski, które niejako reprezentują obie przywołane wyżej postawy".

2018 10 19 bis 2

Jan Fedirko, FN, Lublin, 19 X 2018 (tekst i zdjęcia)

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...