mega888 ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ MJR. LEONARDA ZUB-ZDANOWICZA PS. „ZĄB”

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ MJR. LEONARDA ZUB-ZDANOWICZA PS. „ZĄB”

2018.11.10 bis 1

ZAB bis

Łamiący się ze wzruszenia głos Melitona Zub – Zdanowicza w nadzwyczaj ciepły i pogodny dzień listopadowy przy jednej z ruchliwszych ulic Lublina niesie się z zielonego skwerku w blokowiska. Unosi się wzdłuż lubelskiej ul. Głębokiej ku pomnikowi Katyńskiemu i Rzezi Wołyńskiej ze Skweru im. Leonarda Zub-Zdanowicza gdzie następuje odsłonięcie tablicy pamiątkowej Leonarda Zub-Zdanowicza pseudonim „Ząb”.
W wigilię wyjątkowego - ponieważ w 100-lecie odzyskania Niepodległości święta narodowego – Lublin na trwale upamiętnia kolejnego Polskiego Bohatera.
Podniosłe uroczystości rozpoczęła oczywiście Msza św. za duszę Leonarda Zub-Zdanowicza w kościele akademickim KUL koncelebrowana przez ks. Ryszarda Juraka. Licznie zgromadzeni przedstawiciele środowisk patriotycznych i kombatanckich przeszli na skwer im. Leonarda Zub-Zdanowicza (róg ulicy Głębokiej i Henryka Wiercieńskiego). Odsłonięcia tablicy pamiątkowej Leonarda Zub-Zdanowicza ps. „Ząb” dokonał m.in. Meliton - syn naszego bohatera. Po odsłonięciu poświęcenia tablicy przy wspólnej modlitwie dokonał ks. R. Jurak.
Syn mjr. Zub – Zdanowicza w skierowanych do nas słowach podkreślał, że Ojciec zawsze był za porozumieniem, dogadywaniem się – zwłaszcza pomiędzy Polakami. We wspomnieniach wybijał się też wątek otwartości Jego domu na każdego gościa, przybysza oraz tego, że dla najbliższych zawsze miał i poświęcał swój czas. Potwierdziła to również siostrzenica majora P. Maria Klokocka.
Uroczystość 10 listopada była możliwa dzięki staraniom Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych – dziękujemy koledzy! – oraz wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Wieńce ku czci „Zęba” złożyli m.in. przedstawiciele Prezydenta Miasta Lublin oraz Wojewody. Delegacja Fundacji Niepodległości z Prezesem Przemysławem Omieczyńskim zapaliła tradycyjnie biały i czerwony znicz.

2018.11.10 bis 2 2018.11.10 bis 3

Kilka informacji nt. bohatera z biogramu, który Fundacja Niepodległości opracowała w ramach projektu Rok Żołnierzy Tułaczy:

Leonard Szczęsny ZĄB Zub – Zdanowicz (pseudonim Dor)
Ur. 1912 r
Prawnik – absolwent KUL, praktyka w Izbie Skarbowej
Przed wojna powołany do służby czynnej w korpusie oficerów żandarmerii - por.
Kampania Wrześniowa – walczy z Niemcami, nie chce poddać się do sowieckiej niewoli. Przedziera się na Węgry (albo Rumunię)
Norwegia – dowodzi ochrona gen. Szyszko – Bohusza (SBSPodhalańskich)
Kampania francuska – żandarm, ewakuuje się z oddziałem, którym dowodzi z Brestu z Anglikami do Wlk. Brytanii. (SBSPodhalańskich)
Zasłynął jako szef żandarmerii w szkockim miasteczku Cowdenbeath.
Cichociemny, zrzut do Polski. Partyzantka w lasach Janowskich na Lubelszczyźnie (rotmistrz).
Szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej (II poł. 44 r.)
Od 1 X 1945 II Korpus w Italii – Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej.
1946 r. Wlk. Brytania – Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia.
1952 r. wyjeżdża do USA gdzie pozostaje wraz z rodziną (zona Fala, córka Elżbieta, syn Meliton) do śmierci w 1982 r.
Na emigracji aktywnie wspierał KUL, ROPCiO i „S”.
Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP L. Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

2018.11.10 bis 4

2018.11.10 bis 5

2018.11.10 bis 6 2018.11.10 bis 7

2018.11.10 bis 8

2018.11.10 bis 9

Biogram mjr. Leonarda Szczęsnego Zub–Zdanowicza ps."ZĄB"  http://www.rokzolnierzytulaczy.pl/images/16_Zdanowicz_mjr_1.pdf

2018.11.10 bis 10

Na stronie internetowej Fundacji http://www.fundacja-niepodleglosci.pl w zakładkach Rok Żołnierzy Tułaczy – bądź bezpośrednio na http://www.rokzolnierzytulaczy.pl i Rok Żołnierzy Wyklętych, bądź bezpośrednio na http://rokzolnierzywykletych.pl można pobrać biogramy ponad stu naszych bohaterów narodowych z czasu II wojny światowej i okresu bezpośrednio po niej.

2018.11.10 bis 11

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, L-n 10 XI 2018 (tekst i zdjęcia)