AKT EREKCYJNY POD BUDOWĘ POMNIKA BŁ. KS. EMILIANA KOWCZA W LUBLINIE

2019 02 22 bis 1W godzinach popołudniowych, w piątek 22 lutego przy Al. Męczenników Majdanka odbyła się uroczysta ceremonia podpisania aktu erekcyjnego pod budowę pomnika błogosławionego Kościoła katolickiego ks. Emiliana Kowcza z udziałem Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki.

Pomnik kapłana greckokatolickiego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku zwanego „proboszczem Majdanka” powstaje dzięki inicjatywie ks. Mitrata Stefana Batrucha (proboszcza lubelskiej parafii greckokatolickiej). Stosowną uchwałę podjęła RM Lublin. W uroczystości wziął udział Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko.
Przed podpisaniem aktu erekcyjnego i złożeniem w specjalnej kapsule Pan Prezydent wygłosił do zgromadzonych – głównie społeczności ukraińskiej w Lublinie – wzruszające przemówienie. Poruszający był zwłaszcza list ks. Kovcza do metropolity A. Szeptyckiego napisany z obozu. Duchowny ukraiński prosił w nim głowę kościoła bizantyjsko-ukraińskiego o zaprzestanie starań jego zwolnienie. Motywował to brakiem w tej ”totalitarnej maszynie śmierci” innych duchownych, którzy świadczyli by posługę kapłańską zwłaszcza tę ostatnią tak licznie odchodzącymi w tym miejscu z tego świata. Wcześniejszy kapelan Ukraińskiej Armii Galicyjskiej posługą duchowną służył wszystkim wiernym bez różnicy narodowości więzionym i mordowanym na Majdanku.

Dzięki zaproszeniu J.E. Pana Andrija Deszczyci, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej w uroczystościach wzięła udział delegacja Fundacji Niepodległości z przedstawicielem Zarządu.

 

 2019 02 22 bis 5

Uroczystość związana była ze spotkaniem w Lublinie trzech Prezydentów: RP Andrzeja Dudy, Litwy Dalii Grybauskaite i Ukrainy Petra Poroszenkąi, którzy złożyli wizytę w kwaterze głównej litewsko-polsko-ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego w Lublinie.

2019 02 22 bis 2

 2019 02 22 bis 3

 2019 02 22 bis 4

 

 

 

 

 

 

2019 02 22 bis 6

Tekst Jan Fedirko, foto Piotr Głuchowski - Fedirko, Fundacja Niepodległości; L-n 22 II 2019 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...