mega888 Pierwszy dzień Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Pierwszy dzień Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

 Tematem wiodącym pierwszego dnia Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wykleci" był Katyń, a nawet szerzej bo obejmował również tematykę deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Zaprezentowane zostały trzy filmy. Co ciekawe wszystkie były produkcjami zagranicznymi.  Dwa z nich, wyprodukowana przez czeską telewizję „Lubka" („Czaszka") i duńska „Czaszka z Katynia" dopełniły się opowiadając losy czaszki wywiezionej z Katynia przez duńskiego anatomopatologa Helge Tremsena. Duński film kończył swoją opowieść na przekazaniu czaszki Polakom. Czeski film opowiedział jej dalsze losy aż do pochówku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Trzeci film to opowieść młodego Amerykanina, który porządkując dokumenty po śmierci ojca natyka się na pamiętnik babci z zesłania i robi film o tej historii, który staje się również opowieścią o losach Polaków w czasie II wojny światowej.

Kontynuacją tematyki katyńskiej było ciekawe i bardzo emocjonalne spotkanie z twórczynią filmu „Czaszka z Katynia" p. Lisbeth Jessen.

Po uroczystym otwarciu festiwalu dokonanym przez Prezydenta Miasta Gdynia p. Wojciecha Szczurka i dyrektora festiwalu p. Arkadiusza Gołębiewskiego odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim" zrealizowanego przez Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego. Po filmie odbył się panel „Co dla nas znaczy Janusz Krupski", w której uczestniczyła Joanna Krupska żona śp Janusza Krupskiego wraz dwoma synami, Łukasz Kamiński – szef IPN, Jan Stanisław Ciechanowski – kierownik Urzędu ds. Kombatantów, Janusz Bazydło, oraz Paweł Nowacki.

W czasie uroczystości otwarcia Festiwalu wręczono nagrodę "Platynowy Opornik" Andrzejowi Trzos Rastawieckiemu za całokształt twórczości. Nagrodę, ze wzgledu na zły stan zdrowia laureata odebrał syn.

Wieczorem w klubie „Ucho" odbył się koncert zespołu „DePress". Przed koncertem wręczono nagrody uczestnikom konkursu filmowego „Młodzi dla historii".

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...