„ŻELAZNA DYWIZJA” Z SILNYMI KORZENIAMI W REGIONIE

18 Dywizja 1 Omieczynski Gromadzinski 20190708 WWWW poniedziałek 8 lipca 2019, o godz. 10:30, w siedzibie Fundacji Niepodległości przy ul. Skromnej 5 w Lublinie, odbyła się uroczystość oficjalnego podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Fundacją Niepodległości i nowo utworzoną 18 Dywizją Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka.
Po uroczystości podpisania porozumienia zorganizowano briefing prasowy Dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. dr. Jarosława Gromadzińskiego i Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości – Przemysława Omieczyńskiego. Odbył się on w pomieszczeniach tworzonego przez Fundację Muzeum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w asyscie rekonstruktorów z naszej Grupy Edukacji Historycznej i przedstawiciela wpółpracującej z nami Legii Akademickiej.
Przedmiotem porozumienia zawieranego pomiędzy Dowództwem 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach a lubelską Fundacją Niepodległości jest szeroko pojęta współpraca w dziedzinie umacniania etosu patriotycznego oraz kultywowania zamiłowania i zainteresowania historycznymi aspektami Wojska Polskiego.

Nowo utworzona 18 Dywizja Zmechanizowana stanie się największym związkiem taktycznym w Polsce na wschód od Wisły. W jej skład wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz powstające właśnie – 19 Brygada Zmechanizowana w Lublinie i 18 Pułk Logistyczny w Łomży.

Logo 18 D Zmechjpg Relacje medialne z wydarzenia dostępne są pod linkami:
http://lublin.tvp.pl/1502451/panorama-lubelska
(od 16:05 do 18:16 materiału)
http://lublin.tvp.pl/43413693/wspolnie-beda-budowac-pamiec-historyczna
https://radio.lublin.pl/news/lublin-wspolpraca-fundacji-i-dywizji

Gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński (w wywiadzie dla PolskieRadio24, 05.01.2018 r.):
– Dla mnie ważne jest, aby żołnierz wierzył w jednostkę w której służy, aby utożsamiał się z jej barwami oraz jej historią. 18 Dywizja Zmechanizowana, a wcześniej 18 Dywizja Piechoty ma przepiękne tradycje, o których mało kto wie, i zostały one zapomniane. To była jedna z najdzielniejszych dywizji piechoty w wojnie 1920 roku. Dlatego otrzymała miano „Żelaznej Dywizji”. Ci żołnierze, nasi bohaterowie, zostali trochę zapomniani. My teraz przywracamy pamięć o nich, ale też pokazujemy – zwłaszcza młodemu pokoleniu – że mamy być z czego dumni, że to byli wspaniali żołnierze.

 

Przemysław Omieczyński, Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości:
Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Adresujemy dużą część naszych działań do młodego pokolenia, które jest bardzo wyczulone na rzetelność przekazu historycznego i uczciwość patriotycznego etosu.
Widzimy, że kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej i dowództwo Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oprócz troski o najnowszy sprzęt i zapewnienie nowoczesnego szkolenia – przypomina żołnierzom w programie szkoleniowym o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy udział np. w oprawie uroczystości jednostek 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej prezentując historyczny sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z ich szlaku bojowego w II wojnie Światowej.
Z olbrzymim uznaniem obserwujemy dokonania Dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej – także na polu wzmacniania patriotycznej tożsamości podległych mu żołnierzy. Z generałem Jarosławem Gromadzińskim mamy zaszczyt współpracować od lat – w roku 2017 dzięki jego otwartości mieliśmy możliwość zaproszenia na nasze Święto Strzelca Konnego do Hrubieszowa amerykańskich dragonów z 2 Regimentu Kawalerii USA, stacjonujących w Polsce w ramach Bojowej Grupy NATO w rejonie Przesmyku Suwalskiego. Dowodząc wtedy tamtejszą 15 Giżyckią Brygadą Zmechanizowaną, umożliwił udział amerykańskich kawalerzystów w święcie 2 Pułku Strzelców Konnych i spadkobierców ich tradycji z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak anosnując nominację gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego na Dowódcę 18 Dywizj Zmechanizowanej podkreślał jego doświadczenie i gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Jednocześnie przypomniał, że nadanie numeru 18. to nawiązanie do odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918 oraz do wojny roku 1920, w której wyróżniła się 18. Dywizja Piechoty. Z uwagi na dokonania w wojnie z ukraińcami i w wojnie bolszewickiej została nazwana w roku 1920, przez Gazetę Lwowską – "Żelazną Dywizją".
Fundacja Niepodelgłości podejmuje współpracę z 18 Dywizją Zmechanizowaną jako nowe wyzwanie. Będziemy wspierać jej działania w obszarze promowania patriotyzmu i pamięci historycznej z tym większą satysfakcją, że wiemy doskonale jak te wartości są bliskie mieszkańcom tej części Polski – od Mazowsza, przez Lubelszczyznę, po Podkarpacie.

 

18 Dywizja 2 Omieczynski Gromadzinski 20190708 WWW

 

18 Dywizja 3 Omieczynski 20190708 WWW

 

18 Dywizja 6 Omieczynski 20190708 WWW

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...