mega888 Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - komunikat końcowy

Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - komunikat końcowy

Przedstawiamy oficjalny komunikat podsumowujący Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wykleci". Fundacja Niepodległości wsparła organizację Festiwalu.

Galeria z Festiwalu - wkrótce

Aby Niezłomni nie byli Wyklęci

W sobotę w Gdyni zakończył się Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Laureatami nagrody głównej zostali Jędrzej Lipski i Piotr Mielech za film „Okruchy rozbitego dzbana" o Krzysztofie Gulbinowiczu, opozycjoniście, pisarzu i drukarzu.

- Nasze pokolenie ma historyczny obowiązek przypomnienia Polsce i światu prawdy. Dziesięciolecia zakłamywania historii sprawiły, że pokolenia odważnych patriotów były prześladowane, a w najlepszym wypadku skazane na zapomnienie. Musimy zrobić wszystko by ci niezłomni nie byli wyklęci, by odnaleźli  swoje miejsce w podręcznikach historii, na pomnikach, a co najważniejsze w naszej świadomości, w naszych sercach – powiedział na zakończenie IV Festiwal filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni Wyklęci" prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 

Przez trzy dni w Teatrze Miejskim  w Gdyni można było obejrzeć filmy dokumentalne poświęcone historii. Odbywały się również warsztaty filmowe dla młodzieży i konkurs ich filmów „Młodzi dla historii". Były koncerty muzyczne i spektakl teatralny. – Z roku na rok festiwal nabiera rozmachu, sale są pełne, a debaty między historykami, świadkami wydarzeń czy członkami grup rekonstrukcyjnych pokazują, jak wiele się dzieje, jak jesteśmy sobie potrzebni. Jest to specyfika festiwalu, który ma dobrego ducha, dobry klimat – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

Kto został nagrodzony? Jędrzej  Lipski i Piotr Mielech otrzymali „Złoty Opornik", nagrodę główną festiwalu za film „Okruchy rozbitego dzbana". Film zdaniem Jury konkursowego został nagrodzony  za „wartości artystyczne i warsztat filmowy oraz spójność widzenia i obrazowania bohatera filmu na tle epoki oraz świat wartości przedstawiany w obrazie filmowym". – Twórcy filmu są tak jak wszyscy na tym festiwalu chorzy na Polskę. Ta nagroda zobowiązuje nas do dalszej  pracy przy dokumentowania naszej przeszłości i dawania świadectwa -  powiedział po otrzymaniu nagrody Jędrzej Lipski.

Wyróżnienia otrzymały filmy „Betar" w reżyserii  Roberta Kaczmarka i „Pamięć – NSZ" w reżyserii Iwony Bartólewskiej. Nagrodę Specjalną otrzymał  Grzegorz Królikiewicz za odwagę, wypowiedzi reżyserskiej, nowatorskie formy przekazu historycznego oraz oryginalny język filmowy. Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego otrzymał film „Degrengolada w teatrze domowym" w reżyserii Marii Dłużewskiej. Wyróżnione w tym konkursie zostały filmy „Betar", „Nigdy nie wrócisz do domu" Jolanty Krysowatej, a także „Demony przeszłości" Pawła Siegiera.

- Festiwal jest bardzo potrzebny i bardzo dziękuję jego twórcom za wysiłek, który w to wkładają. On pokazuje, jak ta pamięć jest żywa -  powiedział jeden z ostatnich żołnierzy mjr „Łupaszki"  Józef Bandzo ps." Jastrząb".

Ważnym głosem festiwalu był apel Pawła Nowackiego, podziemnego drukarza lubelskich „Spotkań": - Żołnierze Wyklęci nie zostali pochowani z premedytacją. Ich ciała wrzucano do dołów, albo wysadzano, aby nie było po nich śladu. Ci żołnierze nie mają należnego miejsca pochówku. Jako naród nie odrobiliśmy tej lekcji. Przez zaniedbanie państwa nie wydobyto od oprawców informacji nt. miejsc, w których zakopano tysiące ciał żołnierzy podziemia niepodległościowego. Powinniśmy je odszukać. To jest mój apel. Jeśli chcemy być cywilizacją chrześcijańską to jest to nasze zadanie.

Strona festiwalu: www.festiwalnnw.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...