mega888 Zaduszki Kresowe

Zaduszki Kresowe

                                   

         W pierwszą niedzielę listopada odbyły się Zaduszki Kresowe, impreza współorganizowana przez Stowarzyszenia Miłośników Kresów II RP. Zobacz galerię

 

W tym roku o ich charakterze decydowały m. in. Towarzystwo Miłośników Lwowa, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, Związek Sybiraków, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, z którym młodzież Środowiskowego Hufca Pracy miała już okazję współpracować, choćby przy okazji 1 listopadowej kwesty zniczy na cmentarze Wołynia czy podczas lipcowej organizacji wystawy "Niedokończone Msze" połączonej ze zbiórką pieniędzy na wołyński obóz młodzieży OHP oraz po raz pierwszy Fundacja Niepodległości.

           VIII Zaduszki Kresowe rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele O.O. Dominikanów, odprawiona w intencji rodaków poległych w obronie Kresów, zamordowanych w Katyniu, zmarłych w łagrach Syberii. Na mszy obecni byli przestawiciele władz lubelskich na czele z Prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem. Kolejną częścią imprezy było Spotkanie Zaduszkowe, które odbyło się w sali obrad Rady Miasta Lublin. Wcześniej jednak zgromadzeni goście mogli w holu Ratusza obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą cmentarzom Wołynia. Wystawa, przygotowana przez młodzież Środowiskowego Hufca Pracy jest częścią ekspozycji "Wołyń 2011.Rekonstrukcja", która została niedawno otwarta w świetlicy ŚHP (relacja ukazała się na stronie Fundacji).   Pierwszą częścią spotkania był koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Po koncercie swój odczyt pt "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo" miał wygłosić dr Leon Popek z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, nasz wołyński przewodnik na wakacyjnym obozie. Ze względu jednak na rozstrzygnięcie czwartej edycji konkursu Książka Historyczna Roku, w którym nominację uzyskała ostatnia pozycja w bogatym dorobku naukowym dr L. Popka pod takim samym tytułem, jego referat odczytał Andrzej Karłowicz, uczestnik-wolontariusz wędrownych obozów na Wołyniu. W swojej pracy dr L. Popek przedstawił dzieje dwóch polskich wsi na Wołyniu od początków polskiej kolonizacji tych ziem, aż po tragiczny dzień 30 sierpnia 1943 roku, kiedy to oddział UPA wymordował prawie wszystkich mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej. Cmentarzem, na którym znajdują się masowe groby wyekshumowanych w roku 1992 i 2011 ofiar UPA, opiekuje się od 2008 roku m. in. Młodzież z OHP, co znalazło także swoje odzwierciedlenie w podziękowaniach złożonych przez dr L. Popka we wstępie swojej książki. Po referacie naszego przewodnika głos zabrał Jacek Bury, wychowawca w Środowiskowym Hufcu Pracy, który zebranym gościom przedstawił raport pt Akcja ratowania polskich cmentarzy na Wołyniu w 2011 roku. Raport przybliżył słuchaczom stan polskich nekropolii (z wykorzystaniem rzutnika, na którym zaprezentowano fotografie), charakter wykonanych prac renowacyjno-porządkowych przeprowadzonych w tym roku jak i postulaty, które należałoby spełnić w przyszłości żeby poprawić opiekę nad polskimi cmentarzami. Była to również okazja aby podziękować publicznie młodzieży Środowiskowego Hufca Pracy, która wzięła udział w wołyńskim obozie, w roku 2011 i licznie tego dnia zgromadziła się w sali obrad Rady Miasta. Podziękowania złożono także dla wolontariuszy, a także współorganizatorów wołyńskich wypraw, instytucji prywatnych i panstwowych wspierających ideę Ochotniczych Hufców Pracy. Na koniec spotkania głos zabrał jeszcze profesor Stążka, który opowiedział zebranym o przebiegu i okolicznościach kaźni profesorów lwowskich w lipcu 1941 roku. I to był ostatni akcent tegorocznych Zaduszek Kresowych.

 

 

                                                         Tekst: Jacek Bury, ŚHP 3-18 w Lublinie

                                               Zdjęcia: Michał i Kacper Krasnodębscy, uczestnicy ŚHP

 

 

Ps. Jeszcze tego dnia przyszła z Warszawy dobra wiadomość. Wyjazd dr L. Popka nie był daremny. Okazało się, że nasz wołyński przewodnik został laureatem IV edycji konkursu ,,Książka Historyczna Roku” zwyciężając w kategorii Najlepsza książka poppularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Serdecznie gratulujemy! Książka ,,Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo” podarowana młodzieży ŚHP wraz z dedykacją autora znajduje się w hufcowej bibliotece.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...