mega888 Zebranie środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

Zebranie środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

alt     23 września w świetlicy przy ul. Łabędziej odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze lubelskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Zjazd sprawozdawczo-wyborczy żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK

23 września w świetlicy Środowiskowego Hufca Pracy odbył się zjazd Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Spotkanie na prośbę kombatantów zorganizowano w hufcu ŚHP. Organizacja spotkania wpisała się w kolejny etap współpracy wołyńskich żołnierzy, młodzieży OHP oraz Fundacji Niepodległości. Do poprzednich działań - takich jak opieka nad kwaterą żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie, udział w poczcie sztandarowym podczas wołyńskich uroczystości na terenie miasta Lublin czy opieka nad żołnierskimi grobami podczas wakacyjnego obozu na Ukrainie – doszły nowe, także zobowiązujące: dokładne uporządkowanie świetlicy przed uroczystością, instalacja sztandaru 27 Dywizji, a podczas imprezy zapewnienie gościom komfortu debaty bez odrywania się od meritum do kuchni. Młodzież przygotowywała kawę, herbatę, a także roznosiła wśród uczestników zjazdu ciastka i paluszki. Uczestnicy hufca prowadzili również podczas przerw w obradach sprzedaż książek o tematyce wołyńskiej, których wydawcą jest Fundacja Niepodległości, od roku intensywnie współpracująca ze Środowiskowym Hufcem Pracy na niwie edukacji historycznej.

Sam zjazd sprawozdawczo-wyborczy zgromadził około 30 członków Lubelskiego Środowiska 27 WDP AK. Przebiegał w miarę spokojnej atmosferze, choć i podniesionych głosów nie zabrakło. Uświetnił go swoim przybyciem były kapelan Środowiska, ksiądz Zbigniew Staszkiewicz. To postać nietuzinkowa - Wołyniak rodem z Kowla, z wyboru Lublinianin, który prawa własności do swojej kowelskiej ojcowizny przekazał na rzecz tamtejszych, polskich chrześcijan. Dziś na rodzinnej posesji ks. Staszkiewicza stoi polski kościół i plebania, na terenie której tamtejsi księża goszczą młodzież Środowiskowego Hufca Pracy, podczas letniego obozu OHP na Wołyniu.

Na zjazd przybyła z Warszawy p. Anna Lewak, wiceprezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która już teraz zaprosiła hufcową młodzież oraz Fundację Niepodległości do współpracy.
Wymiernym efektem zjazdu był wybór władz. Członkowie Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Lublinie zdecydowaną większością głosów ponownie wybrali na prezesa Zarządu ppłk Eugeniusza Pindycha. Wiceprezesem został ponownie Stanisław Małecki, a członkami Zarządu zostali: Andrzej Karłowicz, Jan Tomczuk, Alicja Chojecka, Antoni Gontarski, Irena Zamościńska, Krystyna Marczewska i Józef Kaczor.

Tekst: Jacek Bury / FN
Zdjęcia: Ewa Sołyga / ŚHP