HOŁD DLA ZWYCIĘZCÓW SPOD MONTE CASSINO - 77.ROCZNICA BITWY

MonteCassino Lublin Bielak Krzysztof GEH 20210518 WWWDla upamiętnienia chwalebnego zwycięstwa żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino, zdobyte 18 maja 1944, Fundacja Niepodległości miała zaszczyt po raz kolejny zorganizować rocznicową uroczystość złożenia kwiatów i zniczy przed pomnikiem ”Bohaterom Monte Cassino” w Lublinie - we wtorek 18 maja 2021, o godz.12:00.
Pomnik "Bohaterom Monte Cassino" został wzniesiony w Lublinie w roku 2015 staraniem sił społecznych, przy wsparciu Fundacji Niepodległości. Jest repliką jednego z Orłów,które umieszczono przy wejściu na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino w 1945 roku.
Uroczystość pod pomnikiem poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy 2.Korpusu Polskiego, odprawiona o godz. 11:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka, przy Al. Kraśnickiej 76 w Lublinie (Poczekajka).
W 77. rocznicę zwycięstwa żołnierzy gen. Władysława Andersa posterunek honorowy przy pomniku wystawili żołnierze Garnizonu Lublin - 19.Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej - oraz rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości w historycznych mundurach i z bronią 2.Korpusu Polskiego (n/z). W uroczystości wziął udział Poczet Sztandrowy 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wystawiona przez 2LBOT kompania honorowa.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez uczestników Hymnu Narodowego oraz wysłuchania Hejnału Mariackiego, odegranego przez sygnalistę Garnizonu Lublin. Było to upamiętnienie historycznego wykonania Hejnału Mariackiego 18 maja 1944, przez plut. Emila Czecha, trębacza 2.Korpusu Polskiego - który zagrał go na murach zdobytego Klasztoru na rozkaz gen. Władysława Andersa, dla zaznaczenia, że zdobycie Monte Cassino było dziełem polskich żołnierzy.

Swoje przesłania do uczestników uroczystości w Lublinie skierowali w formie listów: Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek (reprezentowana podczas uroczystości przez Posła na Sejm RP Sylwestra Tułajewa), Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (reprezentowany przez Marcina Jakubczyka, pełnomocnik Ministra d/s Współpracy z Samorządami) oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (reprezentowany przez Waldemara Podsiadłego, Zastępcę dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego). Treści tych listów publikujemy poniżej. Wyrazy uznania dla uczestników lubelskich uroczystości przekazała też Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Po Apelu Pamięci, który odczytał kpt. Kamil Chrzan z 2 LBOT, oddana została salwa honorowa.
Pod pomnikiem złożyli kwiaty i zapalili znicze Parlamentarzyści, przedstawiciele władz Województwa Lubelskiego, Miasta Lublin, Garnizonu Lublin oraz Służb Mundurowych, Organizacji Kombatanckich oraz patriotyczno-niepodległościowych i innych Instytucji. Fundację Niepodległości reprezentował podczas tej ceremonii Prezes Przemysław Omieczyński wraz z Małżonką.
Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego oraz odegrany przez wojskowego trębacza sygnał "Śpij Kolego...".
W oprawie uroczystości wzięli udział rekonstruktorzy w historycznych mundurach z wyposażeniem i bronią 2 Korpusu Polskiego oraz trzy historyczne pojazdy z naszej kolekcji: pancerny "Scout Car" w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, "Dingo" - opancerzony wóz zwiadu z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego (z charakterystycznym napisem "Nadzieja" na burcie) oraz "Jeep" z 5 Kresowej Dywizji Piechoty.
Obszerne relacje medialne dostępne są pod linkam na stronach Dziennika Wschodniego, Radia Lublin oraz TVP LUBLIN
W naszej Galerii publikujemy fotorelację autorstwa Lucyny Omieczyńskiej oraz Jana Fedirko i Jacka Burego.
https://fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2379-lubelskie-uroczystosci-77-rocznicy-bitwy-pod-monte-cassino

Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
– W pieśni „Czerwone Maki”, która na trwale wpisała się w kod kulturowy Polaków, oprócz bolesnych słów o mierzeniu wolności – krzyżami, znajdziemy też przekonanie o przetrwaniu „śladów dawnych dni”. Możemy odbierać te słowa jako swoisty testament tych wspaniałych ludzi, którzy swoim bohaterstwem i ofiarą dokonali czegoś, czego nie mogły od stycznia 1944 dokonać w kolejnych atakach dywizje amerykańskie, hinduskie, nowozelandzkie i brytyjskie.
W trwających ponad tydzień górskich walkach Polacy zdobyli 18 maja 1944 kluczowe pozycje – w tym Monte Cassino – ryglujące drogę oddziałów Aliantów na Rzym.
Tylko najmłodszym z żołnierzy gen. Władysława Andersa dane zostało, często po latach przymusowej emigracji, dożyć odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak pozostało wspaniałe dziedzictwo II Rzeczypospolitej – serdeczną pamięcią ocalone „najlepsze z najlepszych” – które wszyscy oni przenieśli w swych sercach. Doniosłość tego dziedzictwa żołnierze 2 Korpusu Polskiego potwierdzali ofiarą swojego życia.
W Fundacji Niepodległości wierzymy, że podążając drogą wartości, którymi żyli i za które ginęli, prowadzimy Polskę drogą wolności. Jesteśmy przekonani, że to pamięć buduje tożsamość nowoczesnego społeczeństwa. Także pamięć o przesłaniu zapisanym na legitymacji Odznaki 2 Korpusu Polskiego: „Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.”

 

Marszalek Sejmu RP Elzbieta Witek MonteCassino Lublin 2021

 

MEiN Przemyslaw Czarnek MonteCassino Lublin 2021

 

Szef UDSKIOR J Kasprzyk MonteCassino Lublin 2021 s1

 

Szef UDSKIOR J Kasprzyk MonteCassino Lublin 2021 s2

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...