POGRZEB ADAMA BROŃSKIEGO

2021 08 12 bis12 sierpnia pożegnaliśmy zmarłego 6 bieżącego miesiąca Adama Brońskiego. Ziemska droga pana Adama była trudna, momentami wręcz traumatyczna, ale może właśnie również przez to – dzięki temu taka piękna. Niósł swym życiem dziedzictwo ojca legendarnego kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” (z-cy dowódcy mjr. cc. H. Dekutowskiego „Zapory”), do końca walcząc o pamięć oraz przywracanie dobrego imienia wszystkim Niezłomnym Żołnierzom Wyklętym. Dlatego można powiedzieć, że spełnił nim niejako testament Ojca zawarty w wierszu „Niewolnictwo” (przytaczamy go poniżej, w rozwinięciu).
Uroczysty pochówek miał miejsce w podlubelskich Kijanach. Po Mszy św. w miejscowym kościele św. Anny. Odbyło się odprowadzenie do rodzinnego grobu na cmentarzu nieopodal. W ostatniej ziemskiej drodze Panu Adamowi obok Rodziny i najbliższych towarzyszyli licznie przybyli przedstawiciele środowisk i organizacji kombatanckich, niepodległościowych oraz patriotycznych wraz z pocztami sztandarowymi m.in. ze Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość z Krakowa na czele z por. Wacławem Szaconiem ps. „Czarny” (Zaporczyk, podkomendny „Uskoka”). Wśród przyjaciół byli m.in. Adam Łukasik i Marek Franczak. Delegacji Fundacji Niepodległości przewodniczył Prezes Przemysław Omieczyński wraz z Małżonką. Reprezentowane były m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki, IPN Oddz. Lublin, Lubelski Urząd Wojewódzki w L-nie, a przede wszystkim WP – pododdział 21 Batalionu Piechoty Lekkiej z 2LBOT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Pozostając w nadziei, że Pan Adam odszedł na wieczną wartę do domu Ojca pozostajemy w modlitwie za wieczne odpoczywanie – spokój jego duszy. Przypominamy i wraz z Rodziną zapraszamy do wspólnej modlitwy m.in. podczas Mszy św. Gregoriańskich, które będą odprawiane od 1 do 31października br. (przez cały miesiąc) zawsze o godz. 18 w lubelskim kościele Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. G. Narutowicza 6 (tzw. Wizytki).
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…

Fotorelacja z uroczystości pogrzebowych (aut. Lucyny Omieczyńskiej oraz Jana Fedirko) na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2407-pogrzeb-adama-bronskiego-kijany-12-viii-2021 

 

Niewolnictwo

A kto chce być sługą, niechaj sobie żyje,
Niechaj sobie powróz ukręci na szyję.
Niechaj swoją wolę na wieki okiełza.
Pan jest niedaleko, niech do niego pełza...
Niechaj jak pies wierny czołga się bez końca
Za żydowskim biczem, który go potrąca
I najpierw głaskany, a potem wzgardzony,
Niechaj bolszewikom wybija pokłony.

A kto chce być wolnym i prawe ma serce,
Niech walczy, niech cierpi, choćby w poniewierce.
Niech ducha pokrzepi myślą o przyszłości
Niech czoła nie zniża w podłej służalczości.

                             Zdzisław Broński "Uskok"

Na kanwie tego utworu pozwolę sobie na osobistą refleksję. Jego przesłanie w niesamowity sposób – zwłaszcza druga zwrotka - jest zbieżne z powstałym prawie pół wieku później nieoficjalnym hymnem „Solidarności” aut. Jerzego Narbutta „Solidarni”.

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Kijany12 sierpnia 2021 r.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...