PŁOMIEŃ BRATERSTWA - ПОЛУМ’Я БРАТЕРСТВА 2021 W LUBLINIE

2021 08 14 bis 2 640x400

14 sierpnia br. o godzinie 6 PM wzorem ubiegłych lat miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury – tzw. Petlurowców – oraz Legionistów polskich na lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej.
Zainicjowany w Lublinie i Warszawie Płomień Braterstwa - Полум’я Братерства ma na celu poprzez upamiętnienie sojuszników walczących ponad sto lat temu ramię w ramię z bolszewicką nawałą budowanie coraz lepszych relacji polsko – ukraińskich.
Uroczystości prowadzone przez Płast rozpoczął modlitwą za poległych w walce za wolność nasza i waszą ks. Mitrat Stefan Batruch (proboszcz lubelskiej parafii grecko-katolickiej). Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy na żołnierskich grobach m.in. przez przedstawicieli Konsulatu Ukrainy – P. Konsul Svietłanę Horbovską, delegację LIT-POL-UKR Brygady z dowódcą płk. Romanem Bratyszko, przedstawiciela Fundacji Niepodległości i innych organizacji obywatelskich krótkie, ale wręcz wzruszające słowo do uczestników wygłosił prof. Jerzy Bartmiński (językoznawca, twórca lubelskiej szkoły etnolingwistyki).
Rozszerzająca się z roku na rok dzięki zaangażowaniu Płasta (ukraińskiego harcerstwa) akcja odbywa się w przeddzień Bitwy Warszawskiej – 18. decydującej bitwy o losach świata. Warto przypomnieć, że wojskowy sojusz Polski z Ukraińską Republiką Ludową miał ogromne znaczenie dla przebiegu wojny z bolszewikami. Po niestety nieudanej tzw. wyprawie kijowskiej z kwietnia – czerwca 1920 r. kiedy na krótko udało się oswobodzić stolicę Ukrainy wojska ukraińskie wiernie walczyły ramię w ramię z WP do końca, a nawet dłużej. Po rozejmie nie złożyły broni i dopiero po nierównej samodzielnej walce resztki ponownie przekroczyły front wracając do Polski, gdzie żołnierze zostali internowani.
Tegoroczna akcja połączona została z obchodami 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy.                                                        Nomen omen niestety samotnie stawiającej czoło rosyjskiej agresji…

Fotorelacja z wydarzenia aut. J. Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2408-plomien-braterstwa-lublin-2021 

 

 Polumja Bractva

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin 14 VIII 2021

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...