mega888 19 X 2021 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI DUCHOWNYCH NIEZŁOMNYCH

19 X 2021 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI DUCHOWNYCH NIEZŁOMNYCH

bl. ks. J. Popieluszko B ce19 października obchodzimy jedno z najnowszych świąt państwowych - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 4 października 2018 r., "W hołdzie Duchownym Niezłomnym, bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".
Data tego święta państwowego nawiązuje do dnia śmierci jednego z bohaterskich duchownych niezłomnych - bł. ks. Jerzego Popiełuszki, okrutnie zamordowanego przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 r., wrzuconego do Wisły, z tamy we Włocławku.
Postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki przypomina licznych duchownych, którzy na przestrzeni polskich dziejów oddali życie za Wiarę i Ojczyznę. Wśród licznych byli: św. Wojciech biskup męczennik, św. Stanisław biskup męczennik, o. Augustyn Kordecki niezłomny obrońca Jasnej Góry, św. Andrzej Bobola męczennik, ks. Ignacy Skorupka, poległy na polu chwały, św. Maksymilian Kolbe męczennik, bł. Władysław Goral męczennik, ks. Władysław Gurgacz męczennik, bł. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski więzień za wolność Wiary i Narodu.
Program obchodów tego Dnia w Lublinie 19 października 2021 r. (wtorek)
• godz. 18:00 Msza św. za Ojczyznę w kościele pojezuicki pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9 (z udziałem przedstawicieli władz Miasta i Województwa Lubelskiego, Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" oraz innych instytucji państwowych i społecznych, mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny)
• około godz. 19:00 złożenie kwiatów i zapalenie znicze pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na ścianie kościoła przy ul. Królewskiej 9.
Inf. za Zdzisław Niedbała, UM Lublin

Na zdjęciu obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki aut. Andrzeja Fedirko z Fary w Bartoszycach (śp. ks. Jerzy odbywał tam – w specjalnej jednostce wojskowej – zasadniczą służbę wojskową jako alumn seminarium).

Poniżej foto z wydarzenia (aut. J. Fedirko z Fundacji Niepodleglości)

2021 10 19 bis 2

2021 10 19 bis 3